Advertisement

Almanya'da işsiz sayısı Aralık ayında, Avrupa'nın en büyük ekonomisinde şirketlerin güveninin artması ile birlikte, son beş ayda ilk kez düştü.

İşsiz sayısı Aralık ayında, mevsimsel etkilerden arındırılmış rakamlarla, 15,000 düşerek 2.965 milyona geriledi. Kasım ayında bu veri, revize rakamla 9,000 artmıştı. Bloomberg'in anketine katılan 28 ekonomistin tahminlerinin medyanına göre, isşiz sayısının 1,000 düşmesi bekleniyordu. Düzeltilmiş rakamlarla işsizlik oranı yüzde 6.9 seviyesinde kaldı.

Bundesbank, ekonominin geçen yılın son çeyreğe yavaş bir başlangıç yapmasının ardından, gayrısafi yurtiçi hasılanın (GSYİH) önümüzdeki aylarda "güçlü" bir şekilde artacağı tahmininde bulunduç Ifo tarafından açıklanan iş dünyası güven endeksi Aralık ayında, firmaların Euro Bölgesi'ndeki kademeli toparlanmadan güçlenen iç talepten faydalanmaları ile birlikte, 20 ayın en yüksek seviyesine çıktı.

University of Regensburg'da ekonomi profesörü ve aynı zamanda istihdam ajansının IAB araştırma nestitüsünde iki araştırma bölümünün başkanı  Enzo Weber, "İstihdam piyasası Almanya'da oldukça iyi gidiyor: istihdam artıyor, son birkaç yıldır böyleydi ve devam edecek" dedi ve "Ancak işsizlik oranı düşmedi. Son iki yılda, yatay seyretti hatta biraz arttı" şeklinde görüş bildirdi.

İşsiz sayısı Almanya'nın batısında 5,000 ve doğusunda 10,000 düştü.