Advertisement

ABD'de ticaret açığı, petrol ithalatlarının son üç yılın en düşük seviyesine inmesi ve ihracatların rekora tırmanması ile, Kasım ayında beklentiden fazla daraldı.

Ticaret açığı yüzde 12.9 azalarak 34.3 milyar dolara gerilerken, Bloomberg anketine katılan bütün ekonomistlerin tahmininden aşağıda gerçekleşti ve Ekim 2009'dan bu yana en düşük seviyeye indi. Okyanus ötesi müşterilere yapılan satışlarda yaşanan artış, hava taşıtı ve kimyasal ürünlerin öncülüğünde gerçekleşti.

Avrupa ve Asya'da gelişmekte olan ekonomiden fayda sağlayan Boeing Co. gibi şirketler, imalat sanayiideki toparlanmaya liderlik ederek, ABD ekonomik büyümesindeki toparlanmayı ateşliyor. İthalatlarda benzin kaynaklı düşüşler, ABD tüketicilerinin harcama yaptığı ve iş sektörünün güçlendiğini gösteren rekor düzeydeki yabancı otomobil, parça ve temel ürün alımlarını gölgede bırakmış durumda.

RBC Capital Markets LLC ABD ekonomistlerinden Tom Porcelli, "Bu kesinlikle petrolün hikayesi. Aynı zamanda dışarıdaki ekonomilerin büyümesi de ABD'nin ihracatları açısından olumlu bir durum" dedi.

Bloomberg anketine katılan 68 ekonomistin tahmin medyanı, açığın 40 milyar dolar olacağı yönünde gerçekleşti. Tahminler 38 milyar dolar ile 42.8 milyar dolar arasında değişiklik gösterdi. Ekim ayı ticaret açığı ise daha önce 40.6 milyar dolar olarak açıklanırken, 39.3 milyar dolar olarak revize edildi.

İhracatlar yüzde 0.9 yükselerek 194.9 milyar dolar olurken, sivil hava taşıtı satışlarındaki 390 milyon dolar ve kimyasal ürün satışlarındaki 264 milyon dolarlık artışı yansıttı.

İthalatlar ise Kasım ayında yüzde 1.4 gerileyerek 229.1 milyar dolar oldu. Ham petrol alımları 28.5 milyon dolar ile Kasım 2010'dan bu yana en düşüğe geriledi.

BU HABERE YORUM YAZ
 
07 Ocak 2014 Salı, 21:03 Misafir su amerika haberlerini görünce aklıma mısır ırak ve hergun kan golune cevrilen surıye aklıma geliyor yani kandan beslenen abd yok ol....