Advertisement

Uluslararası Para Fonu (IMF) İdari Direktörü Christine Lagarde, ABD için görünümün iyileşmesi ile birlikte küresel toparlanmaya yönelik güvenin altını çizerek, Fon'un küresel büyüme tahminini artıracağını kaydetti.

Lagarde, Kenya'nın başkenti Nairobi'de dün yaptığı konuşmada, "Ekonomik büyüme için küresel tahminimizi yaklaşık üç hafta içinde yukarı yönde revize edeceğiz" dedi.

Dünya ekonomisinde beklenenden daha hızlı bir büyüme, IMF'in 2014 yılı için genişleme hızı beklentisini düşürdüğü Ekim ayındaki görünüm ile çelişiyor. Lagarde, Fon'un Aralık ayında, ABD ekonomisi için bu yıl "çok daha fazla kesinlik" gördüğünü kaydetti.

Lagarde, geçen ayki değerlendirmesinde, ABD'de Kasım ayında, Ekim ayındaki seviyesi olan yüzde 7.3'ten yüzde 7'ye düşen işsizlik oranının, ekonominin sürdürülebilir büyüme yolunda olduğuna ilişkin güvenin artması ile birlikte, düşüşünü sürdüreceğini kaydetmişti. IMF halihazırda küresel ekonominin bu yıl yüzde 3.6 büyümesini bekliyor.

Asya hisse senetleri bugün, bu yıl ilkkez yükseliş gösterdi. Fed, 18 Aralık'ta yaptığı açıklamada, varlık alımlarını bu aydan başlayarak, aylık 85 milyar dolardan 75 milyar dolara indireceğini duyurdu ve böylece, Başkan Ben S. Bernanke'nin uygulamaya koyduğu daha önce görülmemiş büyüklükteki teşviklerden çıkışa doğru ilk adım atıldı.

Lagarde, 6 Ocak'tai Nairobi'de iş dünyası temsilcilerine yaptığı konuşmada, gelişmiş ekonomilerdeki toparlanmanın finansal piyasa türbülansı tehdidini ortaya çıkarması ile birlikte, gelişen piyasalar için beklenmeyen etkilerin olabileceğini söyledi.

Lagarde, "Gelişmiş ekonomilerde finansal koşulların istikrar kazanması ile birlikte, finans piyasalarında yüksek volatilite riski, gelişen ekonomilerde yeni zorluklar yaratabilir" dedi.