Advertisement

Asya hisseleri, Japonya hisselerinin Fed tutanaklarının yayımlanmasından önce ralli yapmasıyla bu senenin ilk tırmanışını kaydetti.

MSCI Asya Pasifik Endeksi, dün 2.5 haftanın en düşüğüne gerilemesinden sonra Tokyo saatiyle 12:53'te yüzde 0.5 yükseldi. Japonya'nın Topix Endeksi yüzde 1 arttı. Standard & Poor's 500 Endeks vadelileri yatay seyretti. Yen 16 büyük para birimine karşı güç kaybederken, Güney Kore wonu 8 haftanın en düşüğüne geriledi. Altın ve gümüş en az yüzde 0.3 düşerken, doğal gaz yüzde 0.5 yükseldi.

Fed'in son toplantısının tutanakları ve ABD şirketlerinin istihdamı arttırdığını gösterebilecek veriler bugün açıklanacak. Uluslararası Para Fonu (IMF) küresel büyüme için beklentilerini yükseltmeyi planlıyor. Bloomberg anketine göre Japon şirketlerin gelirleri geçen seneye kıyasla bu çeyrekte yüzde 270 artış kaydetti.

"ABD ticaret verileri ve IMF'nin küresel ekonomik büyüme tahminlerini yükseltme planları, dünya ekonomisinin toparlanma yolunda ilerlediğini gösteriyor." diyen Tokyo merkezli SMBC Nikko Securities'in yetkilisi Hiroichi Nishi, "ABD'de dördüncü çeyrek gelirlerinin görünümü olumlu ve Japon şirketlerin gelirleri için beklentiler de güçlü," diye ekledi.

Fed politika yapıcılar geçen ay tahvil alımını aylık 85 milyar dolardan 75 milyar dolara indireceklerini açıkladılar. Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin medyan tahminlerine göre, Fed'in önümüzdeki 7 toplantının her birinde tahvil alımını 10 milyar dolar azaltması bekleniyor.