Advertisement

Fed tutanaklarının, yetkililerin tahvil alımlarının yararının azaldığını düşündüğünü göstermesi ve Çin'de üretici fiyatlarının, Asya finansal krizinden bu yanaki en uzun süreli düşüşünü genişletmesi üzerine Asya Borsaları geri adım attı.

Dünyanın en büyük fotoğraf makinası üreticisi Canon Inc., operasyonel kârının, muhtemelen kendi tahminlerinin altında kaldığı haberi üzerine yüzde 2 düştü. Çin'in 1 numaralı ayakkabı satıcısı Belle International Holdings Ltd., dün yüzde 13 primlenmesinin ardından bugün yüzde 2.4 geriledi. Daiei Inc., operasyonel kâr tahminini düşürmesi sonrasında yüzde 7.6 değer kaybetti.

MSCI Asya Pasifik Endeksi Tokyo saati ile 13:10 itibariyle yüzde 0.6 kayıpla 139.03 puana geriledi. Endekste değer kazanan her 2 hisseye karşılık 3 hisse değer kaybetti. Endeks  dün yüzde 1 kazanç ile 18 Kasım'dan bu yana en büyük sıçramasını yaptı. Asya Pasifik Endeksi, Çin'in enflasyon oranının geçtiğimiz ay ekonomistlerin tahminlerinden daha fazla yavaşlaması ve üretici fiyatları endeksinin 22. ayında da düşüş kaydetmesi üzerine kayıplarını korudu.

Çin'deki üretici fiyatlarının büyük bir endişe kaynağı olduğunu belirten Hong Kong'taki Tanrich Securities'in başkan yardımcısı Jackson Wong, "Sektör seviyelerinde kimse olumsuz ortamda kÂr yapmıyor" yorumunda bulundu.

Japon Topix Endeksi yüzde 1 düşerken, Güney Kore Kospi Endeksi, merkez bankasının faizi sabit tutmasının ardından yüzde 0.1 geriledi. Avustralya'nın S&P/ASX 200 Endeksi yüzde 0.2 gerilerken, Yeni Zelanda NZX 50 Endeksi yüzde 0.7 yükseldi. Singapur'daki Straits Times Endeksi yüzde 0.1 ve Tayvan'ın Taiex Endeksi de yüzde 0.3 düştü.