Advertisement

(19:27'de güncellendi)

Avrupa hisseleri, Avrupa Merkez Bankası'nın (AMB) gösterge faiz oranını değiştirmeyerek rekor düşük seviyede tutması ve AMB Başkanı Mario Draghi'nin Euro Bölgesi'nin tehlikeyi atlattığını söylemek için erken olduğunu dile getirmesi ile geriledi.

TGS Nopec Geophyscial Co., yıllık ciro tahminlerini yükseltmesinden sonra yüzde 17 tırmanırken, AstraZeneca Plc yüzde 0.7 değer kazandı. Arkema SA, yıl geneli gelir tahminlerini azaltmasından sonra yüzde 3.1 geriledi.

Stoxx Europe 600 Endeksi yüzde 0.4 düşerek günü 328.41 puandan tamamladı. Endeks geçen yıl, dünya genelindeki merkez bankalarının faiz oranlarını düşük tutmaları ile, yüzde 17 ralli yapmıştı.

2014 yılının ilk toplantısı için Frankfurt'ta toplanan AMB Yönetim Konseyi, faiz oranını yüzde 0.25'te bıraktı. Karar, Bloomberg anketine katılan 51 ekonomistin tamamının beklentisi ile aynı şekilde gerçekleşti. Yetkililer mevduat faizini de sıfırda bıraktı ve marjinal borçlanma faizini yüzde 0.75'te tuttu.

İngiltere merkez bankası da (BOE) bugün gösterge faiz oranını rekor düşük seviye yüzde 0.5'te tutarken, tahvil alım planı da 375 milyar sterlin (618 milyar dolar) olarak değişiklik göstermedi.

(19:27'de güncellendi)