Advertisement

Yeni hisse arzlarının, fonları dağıtacağı endişesiyle Çin Borsası, sanayi ve teknoloji şirketlerinin öncülüğünde 3. gününde de düştü. Şanghay Bileşik Endeksi 3 haftanın en sert haftalık düşüşünü kaydetti.

China Railway Construction Corp. yüzde 2.8 değer kaybederek sanayi şirketlerini aşağı taşıdı. Apple Inc.'in tedarikçilerinden Goertek Inc. Haziran'dan bu yana en düşük seviyesine geriledi. Haitong Securities Co., Aralık'ta zarar açıklamasının ardından 2 ayın en düşüğüne işaret etti. Süt ve süt ürünleri üreticisi Yili Industrial Group Co. yılın en yüksek düzeyine tırmanarak kazançlara öncülük etti.

Şanghay Bileşik Endeksi yüzde 0.7 kayıpla 2,013.30 puandan kapanarak, bu haftaki kayıplarını yüzde 3.4'e genişletti. Everbright Securities Co.'nun analistlerinden Zeng Xianzhao, yeni hisse onaylarının hızlanmasının, likiditenin sıkışacağı endişelerine neden olduğuna dikkat çekti. Çin'de bugün açıklanan dış ticaret verisi ihracatın beklentinin altında, ithalatın da beklentinin üzerinde büyüdüğünü gösterdi.

Yeni ilk halka arzlarla birlikte likidite endişelerinin ortaya çıkmasıyla, gösterge endeksin muhtemelen düşüşe devam edeceğini söyleyen Zeng, ekonominin iyimser görünmediğini belirtti.

CSI 300 Endeksi yüzde 0.8 kayıpla 2,204.85 puana gerilerken, Hang Seng China Enterprises Endeksi yüzde 0.2 yükseldi. Bloomberg China-US Endkesi dün yüzde 2.1 aşağıda kapandı.

Şanghay Endeksi bu yıl yavaşlayan ekonomik büyümenin kârlara zarar vereceği endişesiyle yüzde 4.9 düşerek, 2013'te yüzde 6.75'i bulan kayıpları genişletti. Endeksteki işlem hacmi, ortalamanın yüzde 18 altında kaldı.