Advertisement

BloombergHT'de Piyasa Masası programının canlı yayınına katılan BIST Başkanı İbrahim Turhan, dün yaşanan teknik arıza dünyanın her Borsasında meydana gelebilecek bir arıza olduğunu ama İstanbul Borsası'nın sisteminin "antika" olduğunu söyledi.

Turhan, Borsa İstanbul ekranlarının 3 Aralık 1993'ten beri faaliyette olduğunu ve en son teknoloji iyileştirme yatırımının 1998'de yapıldığını ve bu yüzden "antika" kabul edilebilecek bir teknolojik sistemin mevcut olduğunu belirtti. İbrahim Turhan, göreve başladığından beri Borsa İstanbul'un teknik altyapı sisteminin yenilenmesi konusunda uğraşıldığını açıkladı.

Başkan Turhan, şu anda bilişim teknoloji biriminde 143 kişinin çalıştığından insan kaynakları ile ilgili sayı sorununun olmadığını, kesintisiz hizmet verme oranının yüzde 99.7 olduğunu belirtti ve NASDAQ ile anlaşma yoluna gitmelerinin sebeplerinden birinin yüzde 99.9 kesintisiz işlem performansı olduğunu söyledi.

Şimdiye kadar olan sorunlarla dünkü problem arasında farklar olduğunu açıklayan Turhan, sistemin yeniden başlatılmasıyla kotasyonlarda uyumsuzluk görüldüğünü ve işletim sistemiyle yazılım arasındaki uyumsuzluğun ardından sistemin durduğunu sözlerine ekledi. Şu anki bilgi kirliliğine değinen Turhan, muhtemel zararlar ile ilgili Yatırımcı Danışma Merkezi'ne başvurulması gerektiğini belirtti. Turhan son olarak, varant piyasasında muhtemel zararlarla ilgili ihracçılarla da konuşacaklarını söyledi.

BU HABERE YORUM YAZ
 
10 Ocak 2014 Cuma, 11:00 Misafir bilişim teknolojilerinde 143 kişi. herkes adamını doldurmuş. bugün en üst düzey iş yapan özel sektör şirketlerinde bile bu kadar bilişim personeli yoktur. hiç abartmıyorum, 3 kişi ile yapılan tüm işi yaparım. önemli olan kelle sayısı değil, kalitedir, sistemdir.
10 Ocak 2014 Cuma, 10:35 Misafir personelin 15 ve ustu yillik tecrubeye sahip olan %90'i ayrildi ve cogu ayrilmak zorunda birakildi. bunlara orta ust seviye yoneticiler ve isi bilen bircok tecrubeli personel de dahildir. bu sekilde ayrilan 350 kisinin yerine alinan 500 kisi ise sermaye piyasasiyla hic ilgisi olmayan -mesela abd'deki lisede ogretmen veya universitede ogretim gorevlisi-yerlede calismis ve piyasa kavramini hic bilmeyen insanlar dolduruldu. genel mudurun kendisi ve dahi atadigi genel mudur yardimcilari -eski iki gmy haric- sermaye piyasalarindan bihaberdir, sonucun bu olmasi zaten kacinilmazdi. daha kotusu yolda
10 Ocak 2014 Cuma, 10:30 Misafir bist'in sistemi sayın başkanımız başkan olunca mı antika oldu. evet yazılım eski. ancak aynı sistemin son iki yıl ve daha önceki kesinti yüzdeleri karşılaştırılsın. bu arada %99.7 uptime oldukça kötü bir istatistiktir. bütün finans kuruluşlarının hedefi %99.999'dur.