Advertisement

Richmond Fed Başkanı Jeffrey Lacker, bu seneki ekonomik büyümenin yüzde 2'ye azalacağını ve enflasyonun önümüzdeki bir veya iki senede Fed'in yüzde 2 hedefine yükseleceğini söyledi.

Lacker yaptığı açıklamada, iyileşen istihdam piyasasıyla aylık tahvil alımının 85 milyar dolardan 75 milyar dolara düşürülmesinin isabetli bir karar olduğunu açıkladı.

ABD'de tarım dışı istihdam, Aralık ayında Ocak 2011'den bu yana en düşük artışı gösterirken, ülkenin iş gücü piyasasında son dönemde görülen güçlenmenin, kötü hava koşullarının bir sonucu olarak duraksama yaşadığını gösterdi.

İstihdam 74,000 yükselerek, Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin en düşük tahmininin dahi altında gerçekleşti. Kasım ayı tarım dışı istihdam verisi ise 203,000'den 241,000'e revize edildi. Bloomberg anketine katılan 90 ekonomistin tahmin medyanı, istihdamda 197,000 artış olacağı yönündeydi. ABD'de işsizlik oranı ise daha fazla insanın iş gücünden çıkması ile yüzde 6.7'ye gerileyerek, Ekim 2008'den bu yana en düşük seviyeye indi.

"Geçen sene büyümedeki artış önümüzdeki potansiyel büyüme artışının müjdecisi olabilir," diyen Lacker, büyümenin son 10-20 seneden daha yavaş seyretmesine rağmen, "ekonominin hiç bir şekilde durgunlaşmadığını çünkü iş verimi, gelirler ve inovasyonun arttığını" söyledi.

Fed'in geçen ayki teşvik azaltımı kararı üç parasal genişleme turunu sona erdirdi. Tahvil alımı programı Fed bilançosunu 4 trilyon dolara çıkardı.

"Bu kararı destekledim çünkü teşvik programıyla istihdam piyasası verileri arasındaki bağla uyuşan bir hamleydi," diyen Lacker, "Programı sonlandırmaya başlama kararı mantıklıydı. Önümüzdeki toplantılarda tahvil alımının daha da azaltımının değerlendirilmesini bekliyorum," diye görüş bildirdi.