Advertisement

-ABD'de istihdam beklentinin çok altında yükseldi

ABD'de tarım dışı istihdam, Aralık ayında Ocak 2011'den bu yana en düşük artışı gösterirken, ülkenin iş gücü piyasasında son dönemde görülen güçlenmenin, kötü hava koşullarının bir sonucu olarak duraksama yaşadığını gösterdi.

İstihdam 74,000 yükselerek, Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin en düşük tahmininin dahi altında gerçekleşti. Kasım ayı tarım dışı istihdam verisi ise 203,000'den 241,000'e revize edildi. Bloomberg anketine katılan 90 ekonomistin tahmin medyanı, istihdamda 197,000 artış olacağı yönündeydi. ABD'de işsizlik oranı ise daha fazla insanın iş gücünden çıkması ile yüzde 6.7'ye gerileyerek, Ekim 2008'den bu yana en düşük seviyeye indi.

-Obama'nın Fed Başkan Yardımcısı adayı Fischer

ABD Başkanı Barack Obama, Fed'in Yönetim Kurulu üyelikleri için Stanley Fischer, Lael Brainard ve Jerome Powell'ı önerdi.

İsrail merkez bankası eski başkanı Stanley Fischer, Obama'nın Fed Başkan Yardımcılığı için aday gösterdiği isim oldu. Şu anda bu görevi, Senato tarafından bir sonraki Fed Başkanı olarak onaylanan Janet Yellen yürütüyor.

-Fed/Bullard: İşsizlik oranı 4. çeyrekte yüzde 6.2'ye düşecek

Tahvil alımlarının azaltılmasını destekleyen, St. Louis Fed Başkanı James Bullard, ABD ekonomisinin güçlenmesiyle işsizlik oranının dördüncü çeyrekte yüzde 6.2'ye gerileyeceği tahmininde bulundu.

Bu yıl politika kararlarında oy hakkı bulunmayan Bullard, "Daha hızlı büyümenin önündeki birçok engel giderildi. Daha dik bir büyüme bekliyoruz, bu da işsizlik oranı üzerinde aşağı yönlü baskıyı artıracaktır" dedi. 

-Fed/Lacker: Enflasyon 1-2 yıla yüzde 2'ye ulaşacak

Richmond Fed Başkanı Jeffrey Lacker, bu seneki ekonomik büyümenin yüzde 2'ye azalacağını ve enflasyonun önümüzdeki bir veya iki senede Fed'in yüzde 2 hedefine yükseleceğini söyledi.

Lacker yaptığı açıklamada, iyileşen istihdam piyasasıyla aylık tahvil alımının 85 milyar dolardan 75 milyar dolara düşürülmesinin isabetli bir karar olduğunu açıkladı.

-Alcoa beklentinin altında kâr açıkladı

Amerika'nın en büyük alüminyum şirketi Alcoa Inc., havacılık sanayîndeki düşük talebin etkisiyle 4. çeyrekte beklentinin altında kâr elde etti.

New Yorklu şirketin net zararı, hisse başına 2.19 dolar olmak üzere 2.34 milyar doları bulurken, net gelir 242 milyon dolar olarak gerçekleşti. Alcoa, tek seferlik kalemler ve prestij kaybı harcamaları hariç, hisse başı 4 cent kâr açıklayarak, Bloomberg'in beklentisi olan 6 cent'in altında kaldı. Şirketin satışları yüzde 5.3 düşüşle 5.59 milyar dolara geriledi.

-S&P Almanya'nın AAA notunu teyit etti

Avrupa'da kredi derecelendirme kuruluşlarının değerlendirmelerindeki oynamaları limitleyecek bir düzenlemeye gidilirken, Almanya'nın AAA kredi notu Standard & Poor's (S&P) tarafından teyit edildi.

S&P, ülkenin "bayağı farklılaşmış ve rekabetçi ekonomisi" ve "ihtiyatlı mali politikalarına" işaret ederek, Almanya'nın görünümünü teyit etti. Şirketin bugünkü açıklamasında, Euro Bölgesi'nin bazı bölgelerinde "yavaşça yatışan borç krizinin" düzenli bir şekilde çözümleneceğini belirtti.

-Morgan Stanley Japonya'yı uyardı: İflas riski var

Japonya'da hükümet tahvili yatırımcılar, tüketici fiyatlarındaki artışlara hazırlanırken, Morgan Stanley, enflasyon ve aşırı harcamanın, Japonya'nın finansal durumunu tehdit ettiğini söyledi.

Enlasyon endeksli Japon hükümet kağıtları ihalesine dün yatırımcılardan 2.87 katı talep gelmesiyle fiyatlar beklentinin üzerinde oldu. Bloomberg'in tahminlerine göre Japonya'nın 10 yıllık korumasız gösterge tahvilinin faizi muhtemelen 2014'ün sonuna kadar yüzde 0.84'e çıkarak yüzde 0.5 zarar ettirecek. Bank of America Merrill Lynch'in endeks verilerine göre bu, 2003'ten bu yana ilk negatif getiri olacak.

-ABD hisseleri "istihdam" sonrası dalgalanıyor

ABD hisseleri, yatırımcıların Fed'in teşvikleri azlatımına yönelik ipuçları arayarak yavaşayan iş gücü büyümesini değerlendirmesi ile dalgalı bir seyir izlerken, Standard & Poor's 500 Endeksi haftalık kazanca hazırlanıyor.

Standard & Poor's 500 Endeksi yüzde 0.1 gerileyerek New york saati ile 13:59'da 1,836.36 puan oldu. Endeks geçen yıl 1997'den beri en sert tırmanışla yüzde 30 yükselmesinin ardından, 2014'te şu ana kadar yüzde 0.7 geriledi. Dow Jones endeksi 53.50 puan, yani yüzde 0.3 kayıpla 16,391.26 puanda. Yine aynı saatlerde S&P 500 işlem hacmi 30 günlük ortalamanın yüzde 11 üzerinde seyretti. 10 yıl vadeli ABD Hazine tahvil faizi ise 10 baz puan düşüşle yüzde 2.87 oldu.

-Avrupa hisseleri haftayı yukarıda tamamladı

Avrupa hisseleri, yatırımcıların ABD tarım dışı istihdam verisinin beklentilerin çok altında bir artış göstermesini fiyatlamasıyla yükselerek, 2014 yılının ilk haftalık rallisini gerçekleştirdi.

Stoxx Europe 600 Endeksi yüzde 0.5 kazançla haftanın son işlem gününü 329.95 puanda tamamladı ve Mayıs 2008'den bu yana en yüksek seviyeyi genişletti. Endeks bu hafta Almanya'da işsizlik verisinin ve ABD'de özel sektör istihdamının ekonomistlerin tahminlerinden iyi gelmesiyle, bu hafta yüzde 0.7 artış gösterdi.

-Altın "istihdam" ile hızlı yükseldi

Altın fiyatları, ABD'de tarım dışı istihdam verisinin beklenin oldukça altında bir artış göstermesi ile, Fed'in tahvil alımlarını azaltma hızını yavaşlatacağı söylentilerinin yükselmesi sonrasında, bir haftanın en büyük yükselişini kaydetti. Gümüş de yükseldi.

Şubat vadeli altın kontratları, Comex piyasasında New York saati ile 09:11'de yüzde 0.9 yükselerek ons başına 1,240.20 dolar oldu ve en aktif kontratlar arasında 3 Ocak'tan bu yana en dik artışı gösterdi. Altın erken saatlerde yüzde 0.2'ye varan düşüşler yaşamıştı.

-ABD tahvil faizleri "istihdam" ile sert düştü

ABD Hazine tahvilleri, ülkede istihdamın Aralık ayında beklentinin çok altında bir artış göstermesi ile, Fed'in gelecekteki tahvil alım programını azaltma ihtimalini azaltması sonrasında yükselirken, faizler sert düştü.

10 yıl vadeli gösterge ABD tahvil faizi, 9 baz puan gerileyerek New York saati ile 10:14'te yüzde 2.88 oldu. Kasım 2023 vadeli yüzde 2.75'lik tahvilin fiyatı ise 23/32, yani 1,000 dolar nominal değerde 7.19 dolar artışla 98 7/8 oldu. Faiz 2 Ocak'ta yüzde 3.05 ile Ağustos 2011'den bu yana zirveyi görmüştü.

-Dolar "istihdam" sonrası düşüşe geçti

Dolar, ABD'de tarım dışı istihdamın Aralık ayında beklentinin oldukça altında kalması ile, Fed'in tahvil alım programını azaltmayı hafifletebileceği söylentilerinin artması sonrasında erken saatlerdeki kazançları silerek geriledi.

Doların diğer önemli 10 para birimi karşısındaki hareketlerini takip eden Bloomberg Dolar Endeksi, yüzde 0.1 gerileyerek New York saati ile 08:50'de 1,026.81 puana gelirken, erken saatlerdeki yüzde 0.2'ye varan kazancı sildi. Endeks dün 1,030.42 ile 9 Eylül'den bu yana en yükseğe dokundu.

-Gelişen piyasalara "istihdam" desteği

Gelişen piyasa hisseleri, ABD tarım dışı istihdam verisinin beklentilerin oldukça altında kalması ile Fed'in teşvikleri azaltmayı yavaşlatacağı söylentilerinin artması sonrasında, bir ayın zirvesine yükselerek haftalık kayıpları azalttı.

MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi yüzde 0.8 yükselerek, New York saati ile 12:37'de 970.29 puan oldu ve haftalık düşüşü yüzde 0.9'a indirdi. BIST 100 Endeksi, Bloomberg tarafından takip edilen 94 dünya hisse piyasasındaki yükselişlere öncülük ederken, Rusya Micex Endeksi ise OAO Gazprom'un yükselişi ile kayıpları sildi. Meksika IPC endeksi, Wal-Mart de Mexico SAB de CV'nin rallisi ile Kasım ayından bu yana en dik sıçramayı kaydetti. Güney Afrika randı ve Brezilya reali, 24 gelişen ülke para biriminin 21'inde güçlenme görülmesine liderlik etti.

-WTI petrol "istihdam" ile yükselişe geçti

Batı Teksas türü ham petrol (WTI), ABD'de tarım dışı istihdamın beklentinin çok altında yükselmesi ile Fed'in tahvil alımları azaltması endişelerini hafifletmesi sonrasında, 8 ayın en düşüğünden yükseldi.

Şubat vadeli WTI petrolün varil fiyatı Nymex'te 1.02 dolar, yani yüzde 1.1'lik artış göstererek New York saati ile 09:50'de 92.68 dolar oldu. Tüm kontratlarda işlem hacmi 100 günlük ortalamanın yüzde 48 üzerinde seyretti.

Şubat vadeli Brent petrolün varil fiyatı ise Londra merkezli ICE Futures Europe Borsasında 38 sent, yani yüzde 0.4 yükseldi ve 106.77 dolardan işlem gördü. İşlem hacmi 100 günlük ortalamanın yüzde 7.7 üzerinde seyretti. Avrupa gösterge petrolü Brent ile WTI arasındaki fark, 14.73 dolardan bugün 14.09 dolara geriledi.