Advertisement

Dünyanın en büyük 2. ekonomisi Çin'de faiz swapları, merkez bankasının yavaşlayan büyümeyle birlikte düşük borçlanma maliyetlerine müsamaha göstereceği spekülasyonu üzerine gerileyerek, Haziran'dan bu yana en sert düşüşünü kaydettiği geçtiğmiz haftaki kayıplarını genişletti.

Çin'de üretici fiyatları Aralık'ta 1990'lardan bu yanaki en uzun süreli düşüşünü genişletirken, imalat ve hizmet sektörleri de aylık bazda düşüş kaydetti. Çin Devlet Konseyi'nin Aralık'ta yayınladığı rapora göre, GSYH 2013'te yüzde 7.6 ile 14 yılın en yavaş büyümesini kaydetmiş olabilir. Bank of America Corp., bazı tahvil ve tröst kredilerinde temerrüt ihtimalinin 2014'te arttığını düşünüyor.

Merkez bankasının bir yandan yüksek faizlere tutanarak borçlanarak yapılan yatırımları azaltmayı istediğini, diğer yandan da ekonomide aşağı yönlü riskler görmesinden ötürü likiditenin belli bir noktaya kadar ilerlemesine göz yumacağını söyleyen Sinolink Securities CO.'nun Şanghay'daki analistlerinden Tao Jinggang, "Bu yılki temerrüt ihtimali göz önünde bulundurulduğunda, merkez bankasının aklında kolay likidite olabilir "dedi.

Çin'in dalgalı 7 günlük repo faizini alması için gereken sabit ödeme göstergesi olan 1 yıllık swapların maliyeti 3 baz puan gerileyerek, Şanghay saati ile 10:54 itibariyle yüzde 5.03'te seyretti. Swap faizi geçtiğimiz hafta 25 baz puanla, 28 Haziran'da sonlanan haftadan bu yana en büyük düşüşünü kaydetti.

Çin Merkez Bankası bu hafta her zaman olduğu gibi bankalardan 7-, 14-, 28- günlük repo kontratları, 28 günlük repo ve 91 günlük tahvil kağıdı emirlerini vermelerini  istedi. Banka, 31 Aralık'taki açıklamasında, kredi ve sosyal finansmandaki makul büyüme hedefini gerçekleştirmeye ve ihtiyatlı para politikası uygulamasına devam etmeye karar verdi.