Advertisement

İngiliz  Financial Times gazetesinin haberine göre küresel regülatörler, banka sektöründeki vahşi lobicilik faaliyetlerinin ardından, bankaların borç bağımlılığının kontrol altına alınmasına yönelik kurallarını gevşetti.

Merkez bankacılar ve danışmanlar pazar günü, bankalara verilen bazı ödünlerle birlikte, finansal güç göstergesi olan uluslararası kaldıraç oranı standardını onayladı.

İsviçre'nin Basel kentinde açıklanan değişiklikler, milyarlarca ekstra sermaye artırmak zorunda olmaktan korkan büyük yatırım bankalarına rahat nefes aldırdı. Düzenleme, banka bilançolarının büyük kısmını oluşturan, türev ve repo kontratları gibi ürün zorunluluklarını gevşeştiyor.

Financial Times'a konuşan Exane BNP Paribas'ın analistlerinden Daniel Davies, sonucun sektör için, beklenenden daha iyi olduğunu ifade etti.

Regülatörler gruplarından biri, düzenlemelerin etkisinin, büyük küresel bankaların ortalama kaldıraç oranını yüzde 3.8'lerden, yüzde 4'ün çok az üzerine çıkarılması gibi bir şey olabileceğini söyledi.

Basel III banka reform paketinin önemli bir bölümü olan standart 2018'e kadar devreye girmeyecek ve regülatörler henüz asgari zorunluluk oranını belirlemedi. Basel yüzde 3 teklifi verdi, ancak ABD gibi bazı ulusal regülatörler bunu daha da ileri götürmek istiyor.

Öte yandan yine de pazar günkü tavizleri, bankaların hâlâ likidite tamponlarında güvenli varlıklara karşı sermaye tutmasını gerekmesinden ötürü beğenmeyen bankacılar da var.

BU HABERE YORUM YAZ
 
13 Ocak 2014 Pazartesi, 07:30 Misafir bankalara ödün verdikçe kriz daha sert vuracak mb hazır olsun kaydi para ve aşırı aç gözlü kazanç+ faiz her zaman sert bi kriz