Advertisement

(16:50'de güncellendi)

Brent petrolü, Libya petrol arzının toparlanması ve Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü'nün (OPEC) beşinci en büyük üyesi olan İran'ın, bazı yaptırımları hafifleten anlaşma doğrultusunda 20 Ocak'ta nükleer programını azaltmaya başlayacağını açıklaması ile geriledi.

ABD Başkanı Barack Obama dün, İran'ın dünya güçleri ile yapılan anlaşma doğrultusunda daha fazla denetime izin vereceğini söyledi. Bunun karşılığında İran, altı ayda 7 milyar dolara mal olan yaptırımların kısmi olarak hafifletilmesine erişecek. Libya'da petrol üretimi günlük 600,000 varile yaklaştı. Kuzey Denizi'nde Buzzard sahası ise duraksamanın ardından üretime tekrar başladı.

Londra'da bulunan Energy Aspects Ltd. şef petrol piyasası stratejisti Amrita Sen, "Piyasa, yanlış da olsa, bu anlaşmayı İran'dan daha fazla petrol geleceği şeklinde algılayabilir. Fakat hemen daha fazla petrole sahio olacağımız anlamına gelmiyor" dedi.

Şubat vadeli Brent petrolün varil fiyatı, ICE Futures Europe Borsasında 68 sent kadar düşerel 106.57 doları görmesinin ardından, Londra saati ile 13:16'da 106.92 dolar oldu. Brent ile Batı Teksas türü ham petrol (WTI) arasındaki fark 14.97 dolarda.

Şubat vadeli WTI petrolün varil fiyatı ise Nymex elektronik işlemlerde, 88 sent gerileyerek 91.84 dolara düştü. WTI geçtiğimiz hafta yüzde 6.3 kaybetti. Tüm kontratlarda işlem hacmi 100 günlük ortalamanın yüzde 19 aşağısında seyretti.

(16:50'de güncellendi)