Advertisement

Almanya'nın ilk kadın savunma bakanı olarak geçen ay göreve başlayan Ursula von der Leyen, orduda kapsamlı reformları yaşama geçirmeyi hedeflediğini belirtti.


Bild am Sonntag gazetesi tarafından "Federal Alman Ordusu'nda Devrim" başlığıyla yayımlanan habere göre, orduyu 'aile dostu' bir kurum ve 'cazip bir işveren' haline getirmeyi planlayan Bakan Von der Leyen, ayrıca askerler için 'esnek çalışma saatlerini' yaşama geçirmeyi hedefliyor.


Almanya'nın yeni Savunma Bakanı, gazeteye verdiği röportajda, aile yaşamına verdiği önem doğrultusunda yeni düzenlemeler yapmayı planladığını, çocuk sahibi askerler için kışlalarda çocuk bakımı hizmetlerini iyileştireceklerini bildirdi.


"Askerlerimiz mesleklerini seviyor ancak aynı zamanda evliliklerinin ve mutlu aile yaşantılarının da sürmesini arzu ediyor" ifadesini kullanan Savunma Bakanı Von der Leyen, şunları kaydetti:


"En önem verdiğim konu askerlik hizmeti ve ailenin bir arada olabilmesi. Askerlerin geleceğe daha çok güven duyabilecekleri bir kariyer planlamasına ihtiyaçları var. Bu kapsamda çalışma saatlerinde esneklik getirebilmeyi ümit ediyorum."


Leyen, "Alman halkın yüzde 44'ü halen sizin savunma bakanı olmanızı olumlu karşılamıyor. Size yönelik bu soru işaretleri nasıl karşılıyorsunuz" sorusuna ise şu yanıtı verdi:


"Bunu anlayabiliyorum. Benimle ilgili akıllarda halen Aile ve Çalışma Bakanı olduğum döneme ilişkin bir resim var. Ama şüpheyle bakanlara ben şöyle diyorum: Şimdi bana izin verin yapmak istediklerimi yapayım ardından sizler önyargılarınızı gözden geçirirsiniz. Askerlerin bana karşı son derece açık ve net olduklarını söylemeliyim. Konuşmalarımızda ne düşünüyorlarsa bunu doğrudan söylüyorlar."