Advertisement

Fed'in tahvil alımlarını azaltımını hızlandıracağı endişesinin, ABD'de beklentinin altında gelen tarımdışı istihdam verisi sonrasında gevşemesiyle Asya Borsaları artış kaydetti.

Avustralyalı altın üreticilerinden Newcrest Mining Ltd., ABD'den gelen verinin ardından değerli metalin tırmanmasıyla yüzde 6.1 primlendi. Dongbu Steel Co., Maeil Business gazetesinin, şirketlerin, Dongbu'nun fabrikalarından birini ve Dongbu Metal Co.'da hisse almakla ilgilendiği yönündeki haberi sonrasında yüzde 15 tırmanarak, 7 ayın en yüksek kapanışına işaret etti. Hyundai Motor Co., tüketime bağlı şirketlerin Çin borsasında en çok değerlenen sektör grubu olmasıyla yüzde 3.6 değerlendi.

MSCI Japonya Hariç Asya Pasifik Endeksi yüzde 0.6 kazançla 459.77 puana çıktı. Endeksteki  tüm sektör grupları değer kazandı. Japon piyasaları tatil sebebiyle kapalı. ABD'de tarımdışı istihdam Aralık'ta 74,000 artışla Ocak 2011'den bu yana en zayıf büyümesini kaydederek, istihdam piyasasında son dönemde görülen güçlenmeye ara verilmesinin, kötü hava koşullarından kaynaklanıyor olabileceğine işaret etti.

Hisse senedi piyasalarının, tahvil alımlarının azaltım hızının beklenenin biraz altında olacağı anlamına gelmesinden ötürü tarımdışı istihdam verisini olumlu karşıladığını söyleyen AMP Capital Investors Ltd.'ın yatırım stratejisi müdürü Keith Poore, "Ekonomik büyüme beklediğimiz şekilde ilerlerken, azaltım da devam edecek. Ekonomi ilerleme kaydedecek ve sonunda bu, hisse senetleri gibi büyüme varlıkları için iyi olacak" dedi.