Advertisement

UBS AG'nin tahminlerine göre, Çin'deki ilk halka arzlar önümüzdeki aylarda rekor seviyelere yükselerek, küçük ölçekli şirketler hisse senetlerini aşağı çekecekler.

Şanghay'daki toplantıda konuşan UBS yetkilisi Chen Li, Mart'tan Haziran'a kadar her ay 60-80 ilk halka arz gerçekleşecek. Chen, Artan hisse arzının Chinex Endeksi'nde geçen sene yükselen küçük sermayeli şirketler hisselerinin fiyatlarını düşüreceğini belirtti.

Kasım'da getirilen yatırımcı korumasını arttıracak ve fiyat manipülasyonlarını azaltacak olan yeni kuralların ardından, regülatörler Çin'de 50 kadar şirketin hisse satışını kabul ettiler.

"Arz hızı şu ana kadar görülmemiş seviyede," diyen Chen, "Mart'tan itibaren, bu ilk halka arzlar ChiNext şirketlerinin değerlemelerine meydan okuyacaklar," diy ekledi.

Teknoloji ve sağlık sektörlerindeki şirketlerin liderliğindeki ChiNext, geçen sene Şanghay göstergesinin yüzde 6.75 kaybetmesiyle yüzde 83 ralli yaptı.

Chen geçen sene Mayıs'ta küçük sermayeli şirketler hisselerindeki balonun iki ay içerisinde patlayacağını öngörmüştü. O zamandan beri ChiNext endeksi yüzde 30'un üstünde yükseldi.

Chen son olarak, hisse regülatörünün hisse satışlarını daha piyasa odaklı yapmayı amaçlayan kurallardan sonra, ilk halka arzlardaki aşırı yüksek fiyatları kontrol altına almakta başarılı olamadığını söyledi.