Advertisement

(16:05'te güncellendi)

Dolar, yarın açıklanacak olan ABD perakende satışları verisinde ekonomistlerin düşüş beklemesi sonrasında Fed'in tahvil alımlarını azaltmayı hızlandırmayacağı söylentileriyle, yen karşısında üç haftanın en düşüğüne geriledi.

Bloomberg Spot Dolar Endeksi, ABD'de geçtiğimiz hafta tarımdışı istihdamın Bloomberg anketinin en kötü beklentisinin de altında büyümesi üzerine, düşüşü üçüncü güne taşıdı. Avustralya doları, konut kredisi büyümesinin beklentinin üzerinde gelmesinin ardından bir ayın zirvesine yükseldi. Güney Afrika randı ise, yarın açıklanacak olan ve ülkede madencilik üretiminin azaldığını göstermesi beklenen veriler öncesinde, 16 önemli para birimi arasında dolar ve yen karşısında en dik düşüşü yaşayan para birimi oldu.

Londra'da bulunan Rabobank International kıdemli Döviz stratejistlerinden Jane Foley, "Fed hâlâ dünyadaki en güvercin merkez bankalarından biri. Cuma günü gelen tarım dışı istihdam verisi ve Fed'in oldukça genişlemeci bir merkez bankası olduğunun ve bir süre deha böyle devam edebileceğinin altını çizdiği andan itibaren doların performansı, bize biraz daha düşük seyretmeye devam edeceği izlenimini veriyor" dedi.

Dolar yen karşısında yüzde 0.6 gerileyerek New York saati ile 08:23'te 103.53 yen olurken, erken saatlerde 103.26 ile 18 Aralık'tan bu yana en düşüğe geriledi. Dolar euro karşısında geçtiğimiz haftayı yüzde 0.6 kayıpla tamamlamasının ardından bugün yüzde 0.2 yukarıda ve 1.3645 dolardan işlem görüyor. Yen euro karşısında ise 141.14 ile 17 Aralık'tan bu yana en yükseği görmesinin sonrasında, yüzde 0.8 artışla 141.26 seviyesinde.

(16:05'te güncellendi)