Advertisement

ABD'nin en büyük 2. bankası Bank of America Corp., finansal kriz döneminde Merrill Lynch&Co.'yu satın almasından bu yana ilk kez ABD'nin en büyük bankası JPMorgan Chase&Co.'dan daha fazla yatırım bankacılığı ücreti aldı.

Bank of America'nın tahvil ve hisse çıkarım ücretleri ve şirket birleşmeleri de dahil olmak üzere yaptığı yatırım danışmanlıkları geçtiğimiz yıl yüzde 17 artarak 6.41 milyar dolara çıktı ve JPMorgan'ın 6.33 milyar dolarlık yatırım bankacılığı ücret kazançlarını 2008'den bu yana ilk kez solladı.

Christian Meissner ve Operasyon Müdürü Thomas Montag'ın denetimindeki Bank of America'nın yatırım bankacılığı operasyonları, şirketlerin çöp kategorisindeki tahvillerdeki tüm zamanların en düşük oranlarından yararlanmasıyla, tahvil garantörlüğündeki rekor yıldan avantaj sağladı. New York'taki Portales Partners LLC'nin analistlerinden Charles Peabody, asıl sorunun, faizler arttığında Bank of America'nın bu işinin en yüksekte kalıp kalamayacağı olduğunu söyledi.

Rakamların sürdürülebilire yakın bile olmadığı değerlendirmesinde bulunan Peabody, "Sabit getirili varlık gelirleri, tahvil ve hisse çıkarımları ve işlemler 2014'te yüzde 20 aşağıda olursa, şaşırmam. Yıl genelinde artan faizler, bir noktada bu akışı kesecek, ayırıcı bir faktör olacak" dedi.

Şirketlerin sözcüleri, yatırım bankacılığı ücret kazançları konusunda açıklama yapmayı reddetti.