Advertisement

(19:15'te güncellendi)

Avrupa hisseleri, maden şirketlerinin rallisi ve ABD'de konut başlangıçlarının beklentilerden iyi çıkması ile, altı yılın zirvesine tırmandı.

Glencore Xstrata Plc ve Rio Tinto Group, yüzde 1.5'in üzerinde yükselerek emtia üreticileri endeksinin Ağustos'tan bu yana en yüksek üç günlük kazancı gerçekleştirmesine liderlik etti. Accor SA, 2013 kârının beklentilerinin üst tabanında geleceğini açıklamasının ardından yüzde 1.7 arttı. Royal Dutch Shell Plc, yükselen keşif maliyetleri ve azalan hacmin 4. çeyrek kazançlarına zarar vereceğini belirtmesinin ardından zayıfladı.

Stoxx Europe 600 Endeksi yüzde 0.5 yükselerek günü 335.68 puanda tamamladı. Endeks, Dünya Bankası'nın 2014 ve 2015 yılı küresel büyüme tahminlerini arttırmasıyla, bu hafta yüzde 1.7 tırmandı ve üst üste ikinci haftada yükseldi.

Ashburton Ltd. yatırım yöenticisi Veronika Pechlaner, "Avrupa hisseleri yıla iyi bir başlangıç yapmış görünüyor. Bilançolardaki büyüme umutları da oldukça yüksek. Yatırımcılar bunun gerçekleştiğini görüp rahatlamak istiyor" dedi.

Bloomberg analistlerinin beklentilerine göre, Stoxx 600 şirketlerinin gelirlerinin 2014'te yüzde 14 yükselmesi bekleniyor. Beklentiler ayrıca gelirlerin geçen yıl yüzde 5 gerilediğini gösterdi. Stoxx Europe 600 işlem hacmi ise 30 günlük ortalamanın yüzde 31 üzerinde seyretti.

(19:15'te güncellendi)