Advertisement

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, artan maliyetlere rağmen Şubat ayında da doğal gaza zam yapılmayacağını bildirdi.

Yıldız, Enerji Çocuk Projesi'nin tanıtımının ardından basın mensuplarının doğal gaz fiyatlarına ilişkin sorularını yanıtladı.

Doğal gaza zam yapılacağı yönündeki değerlendirmelerin anımsatılması üzerine Yıldız, her ay bir zam olacağı haberiyle karşılaştıklarını, herkesin toto oynadığını ancak geçen yıl herhangi bir zam olmadığını söyledi.

Kimsenin, vatandaşların ümitleriyle, beklentileriyle bir basın malzemesi olarak oynamaması gerektiğini ifade eden Yıldız, geçen yıl sürekli zam olacak haberleriyle vatandaşların tedirgin edildiğini belirtti.

Her ay sonu, bir sonraki aya ilişkin doğal gaz fiyatlarını değerlendirdiklerini anlatan Yıldız, "Artan maliyetlere rağmen şubat ayında da doğal gaza zam yapmayacağız" diye konuştu.

Bazı dernek yöneticilerinin çok da sorumlu davranmadan hareket ettiklerini dile getiren Yıldız, "Bu kişilerin kendilerine, yalnız kendi şahsi duruşlarıyla alakalı reklama dönük bir işlem yaptıklarını görüyorum. Bu tavrı son derece yanlış buluyorum" dedi.

Maliyetlerin arttığını sağır sultanın duyduğunu ifade eden Yıldız, bunu çok önemli bir haber gibi paylaşmanın değeri olmadığını belirtti.

Dolar kurunun yüksek olması nedeniyle maliyetlerinin çok ağır olduğunu vurgulayan Yıldız, siyasi istikrarın önemine işaret etti.

Yıldız, bu tür fiyat artışı haberlerine, kendilerinden duyulduğunda itibar edilmesini istedi.

"Sürekli vatandaşlar ve sanayiciler lehine değerlendirmeler yapıyoruz. Artan maliyetlere karşı direniyoruz" diyen Yıldız, artan maliyetler karşısında ülkenin avantajlarının gözardı edildiğini, yerli kaynaklarla maliyetleri aşağıya çekmeye çalıştıklarını ifade etti.

Yıldız, gazetecilere, "Zam olmasını istiyor musunuz ki bu kadar üzerinde duruyorsunuz" sorusunu yöneltti.

Bakan Yıldız, dünyanın, bölgenin ve Türkiye'nin normalleşmesiyle enerji maliyetlerinin de gerçek değerine düşeceğini kaydetti.

AA

BU HABERE YORUM YAZ
 
23 Ocak 2014 Perşembe, 16:30 Misafir ağzına diline sağlık ne güzel yazmışsın sağol
18 Ocak 2014 Cumartesi, 23:17 Misafir sağolasın seçim. keşke her yıl seçim olsa . hem zam olmaz . hemde enflasyon artmaz. nasıl çare ama...
17 Ocak 2014 Cuma, 12:43 Misafir zamma gerek mi yok yoksa yapacak cesaret mi yok seçim öncesi...