Advertisement

Çin ve Japonya arasındaki gerginlik nedeniyle 2013'te ikili ticaret hacminin, bir önceki yıla oranla yüzde 5,1 oranında düştüğü bildirildi.

Çin Ticaret Bakanlığı Sözcüsü Şın Danyang, geçen yıl Japonya ile ikili ticaretlerinin 312 milyar 560 milyon ABD dolarına gerilediğini açıkladı.

Düşüşte başta ekonomik bileşenler olmak üzere birçok etmenin rol oynadığının altını çizen Şın, "Ancak iki ülke ilişkilerinin bu durumdaki payını da inkar edemeyiz" diye konuştu.

Resmi verilere göre, Çin'in geçen yıl Japonya'ya ihracatı, yüzde 0,9 oranında düşerek 150 milyar 280 milyon dolara gerilerken, Japonya'dan ithalatı ise yüzde 8,7 gerileyerek 162 milyar 280 milyon dolara indi.

Çin Ticaret Bakanlığı Sözcüsü, Japonya ile aralarındaki ikili ticaret hacminin, bu seviyelere gelmesinde Pekin ve Tokyo'nun ortak çabasının rolü olduğunu hatırlatarak "Kolay olmayan bu yüksek ticaret hacminin korunmasında iki ülkeye de büyük görev düşüyor" ifadelerini kullandı.

-"Gerginlik, ikili ticarete zarar veriyor"-

Tokyo yönetiminin önceki yıl Pekin ile aralarında egemenlik tartışmaları olan Diaoyü adalarını "kamulaştırma" adımı ve sonrasında gelen bir dizi yanlış tutumun, ikili ticarete "zarar verdiğini" dile getiren Sözcü Şın, Japonya'yı "Çin ile işbirliği içerisinde hareket ederek ülkelerin ikili ticaretlerinin istikrarlı seyrine geri dönmesi adına çaba sarfetmeye" çağırdı.

Doğu Çin Denizi'nde Çin'de "Diaoyü", Japonya'da ise "Senkaku" olarak bilinen ihtilaflı insansız ada parçacıkları nedeniyle Pekin ve Tokyo arasında egemenlik tartışmaları yaşanıyor. Gerginlik, adalardan bazılarını Japonya'nın önceki yıl "kamulaştırma" kararı almasının ardından tırmanmıştı.

AA