Advertisement

Döviz piyasasına doğrudan satış yaparak müdahale eden Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, müdahaleye ilişkin yayınladığı basın duyurusunda "Döviz kurlarında görülen sağlıksız fiyat oluşumları nedeniyle piyasaya satım yönünde doğrudan müdahale edilmektedir" açıklamasında bulundu.

Dolar-TL kurunun sabahtan itibaren ard arda rekor kırması ve 2,30'a yaklaşmasının ardından Merkez Bankası kura müdahale etti.

Kura Ocak 2012'den bu yana ilk kez doğrudan müdahalede bulunan Merkez Bankası'nın müdahale miktarının 1 milyar dolar gibi bir montanda olduğuna dikkat çekiliyor.

Öte yandan TCMB'nin sitesinde yer alan bilgide, TCMB tarafından gerçekleştirilen doğrudan döviz müdahalelerinin aynı gün kamuoyuna duyurulduğu, tutarların ise müdahalenin yapıldığı tarihten 15 işgünü sonra yayınlandığı belirtiliyor.


BU HABERE YORUM YAZ
 
23 Ocak 2014 Perşembe, 20:48 Misafir mb ikidir ciddi hata yaparak tüm ülkenin kaybetmesine neden oluyor. bence artık "tebrik, kutlama" tacizlerinden kurtularak, seçim atmosferindeki hükümetin dümen suyundan memleketinin dümen suyuna girmeli ve tl nin yeniden çarçur olmasını öneleyecek doğru adımları atabilmeli. bu da öncelikle gerçekçi beklentiler, tutarlı beklentiler ve rekabetçi bir faiz ortaya koymakla olur. aksi takdirde tüm inandırıcılığını kaybedecek.
23 Ocak 2014 Perşembe, 13:22 Misafir 2 milyar dolar 0,3 tekabül ettiyse faiz arttırımı şart oldu.