Advertisement

Shinzo Abe'nin partisi Liberal Demokratlar, Japonya'nın 1.19 trilyon dolar büyüklülüğündeki emeklilik fonunun geç kalmadan, daha fazla getiri kazanabilmek için bağımsız hâle getirilmesi gerektiğini savundu.

LDP'nin Politika Müdürü yardımcısı Yasahuiso Shiozaki, yasakoyucuların Devlet Emeklilik Yatırım Fonu'na (GPIF), sağlık bakanlığından otonomi verecek tasarıyı onaylaması ve bakanlığın yılın ilerleyen zamanlarda değerlendirmesini tamamlamasını beklememesi gerektiğini söyledi.

Bazılarının bu yasayı önümüzdeki yılki genel kurulda sunmayı önerdiğini, ancak bunun bu seneki kurulda yapılması gerektiğini vurgulayan Shiozaki, "GPIF'de organizasyon yapısı değiştirilmeden reform uygulanamaz. Emeklilik fonunun değerlendirilmesine kadar beklemek için neden yok. Şimdiden daha iyi getiriler hedeflemeye başlayabilirler" dedi.

Abe'nın danışman ekipleririnden biri Kasım'da GPIF'in emeklilik maaşlarını fonlamak için daha yüksek getiri sağlamaya çalışırken tahvil varlıklarını azaltması ve daha bağımsız hâle getirilmesi gerektiğini söylemişti.

Hükümetin danışman paneline başkanlık eden Takatoshi Ito, 12 Aralık'ta LDP Komitesi'ne, bağımsız yönetim kurumu olarak belirlenen GPIF'in, sağlık bakanlığıyla bağlarını gevşetmek için yarı-resmi bir şirket olması gerektiğini dile getirmişti.