Advertisement

Dünyanın en büyük akıllı telefon şirketi Samsung Electronics Co., Apple Inc.'in yeni iPhone modellerinin lüks pazar müşterilerini çekmesi ve wondaki kazançların, deniz aşırı satışların değerini düşürmesiyle 2011'den bu yana en yavaş kâr büyümesini kaydetti.

Güney Koreli şirket'in 4. çeyrekteki azınlık hisselerinden muaf tutulmuş net geliri yüzde 5.4 artarak 7.22 trilyon won oldu. Bu rakam, şirketin 2011'in 3. çeyreğinden bu yana kaydettiği en düşük kâr büyümesine işaret ediyor.

Asya'nın en büyük telknoloji şirketi, yeni iPhone modelleri ve Lenovo Group Ltd. ve Huawei Technologies Co.'nun daha ucuz seçenekler sunarak, Samsung'un Galaxy modellerinin büyümesi zorlaştırmasından ötürü kâr marjlarında sıkışıklık yaşıyor. Wondaki hareketler de kazançlardan 700 milyar won eritirken, şirket, çalışanlarına prim ödemesi yaptı ve  Apple ile rekabet için S5 modelini çıkarmaya hazırlandığı dönemde pazarlama hamlelerini artırdı.

Geçtiğimiz 2-3 yıldaki hızlı büyümenin sonlanmış gibi görünmesiyle kazançların bu yıl durağan kalacağını öngören NH Investment&Securities Co.'nun analistlerinden Lee Sun Tae, "Daha ucuz akıllı telefon pazarı büyümeye devam etse de, o bölgedeki kâr skalası, lüks piyasa ile kıyaslanamaz, bu nedenle büyüme sınırlı" dedi.

Satışlarının yüzde 80'ini yurtdışında kaydeden Samsung, denizaşırı satışların değerini azaltan, değerlenen wondan olumsuz etkilendi. Won, 4. çeyrekte yüzde 2.4 değerlenerek, ABD doları karşısında en iyi performans gösteren Asya parası oldu.