Advertisement

Bakır, stokların gerilemesi ve Freeport-McMoran Copper & Gold Inc.'nin Endonezya'daki kısıtlama sürerken bazı satışları ertelemeyi planlamasıyla üç günün ilk yükselişini kaydetti.

Üç ay vadeli kontrat Londra Metal Borsası'nda (LME) yüzde 0.4 kadar kazançla ton başına 7,236.50 doları buldu ve Tokyo saatiyle 11:39'da 7,234.50 dolardan işlem gördü. Dün fiyatlar 19 Aralık'tan bu yana en düşük seviye olan 7,190 dolar oldu. Bakır bu hafta yüzde 1.5 geriledi.

"Piyasa, bu haftaki Çin büyümesinin yavaşladığına dair verilerden sonra arza odaklandı," diyen Tokyo merkezli Okato Shoji Co.'nun araştırma müdür yardımcısı Kaname Gokon, "Endonezya ile ilgili endişeler sürüyor ve LME stokları azalmaya devam ediyor," diye görüş bildirdi.

ABD'nin en büyük madencilik şirketleri Freeport ve Newmont Mining Corp., Endonezya'nın değiştirdiği yasaların hükümetle imzaladıkları anlaşmaları ihlal ettiğini açıkladılar.

Dünkü verilere göre, LME stokları yüzde 0.3 düşüşle 327,400 tona inerek bir senenin en düşüğüne geriledi.

Nisan vadeli bakır kontratı Şanghay Vadeli İşlemler Borsası'nda 0.4 kayıpla ton başına 51,210 yuandan (8,463 dolar) işlem gördü. Mart vadeli kontrat yüzde 0.3 artarak New York'taki Comex'te pound başına 3.295 dolar olarak kaydedildi.

LME'de alüminyum, çinko, kurşun ve kalay da yükselirken, nikel geriledi.