Advertisement

Çin ekonomisindeki zayıflık sinyallerinden ötürü kazanç büyümesinin beklentilerin altında kalacağı endişesiyle Asya Borsaları düştü. MSCI Asya Pasifik Endeksi 1.5 yılın en uzun süreli düşüş dönemini kaydetti.

Honda Motor Co.,  yenin 4 ayın en büyük artışını kaydederek Japon ihracatçılarını aşağı taşımasının ardından yüzde 2.4 değer kaybetti. The Reject Shop Ltd., kârının beklentilerin altında kalması sonrasında yüzde 32 düştü. Avustralyalı altın üreticilerinden Newcrest Mining Ltd., altının New York'ta artmasının ardından yüzde 3.8 değerlendi.

MSCI Asya Pasifik Endeksi Hong Kong saati ile 14:10 itibariyle yüzde 1.1 kayıpla 137.24 puanda seyretti. Tüm sektör gruplarının değer kaybettiği endeks bu hafta yüzde 1.7 ile 4. haftasında da düştü.

Hisselerde düzeltmenin olabileceğini söyleyen AMP Capital Investors Ltd.'ın Sidney'deki yatırım strateji müdürü Shane Oliver, "Daha fazla volatilite beklemeliyiz. Hisseler artık çok ucuz değil, bu nedenle kolay kazanç zamanı geçti ve artık artan kazançlara daha bağlı hâldeyiz" dedi.

Asya endeksinin Ağustos sonundan bu yana yüzde 6.6 yükselmesi, endeksin değerlemesini, tahmini kazançların 13.1 katına çıkararak, son 3 yılın ortalamasına işaret etti.