Advertisement

Emlak şirketlerinin, iyileşen kazanç beklentileriyle ralli yapması ve para piyasası oranlarının düşmesinin ardından Çin Borsası 3 haftanın en yüksek düzeyine çıktı.

Poly Real Estate Group Co. 5 yılın zirvesine tırmanırken, Shenyin&Wanguo Securities Co.'nun imar şirketlerinin mevcut seviyelerinden yüzde 20 oranında ralli yapabileceğini söylemesi sonrasında gayrimenkûl hisseleri en çok değerlenen sektör grubu oldu. Spor giyim üreticisi Guirenniao Co., Şanghay'daki ilk işlem gününde yüzde 38 primlendi. Jiangxi Copper Co., metal üreticilerinde ralliye öncülük etti.

Şanghay Bileşik Endeksi yerel saat ile 13:07 itibariyle yüzde 0.8  yukarıda 2,058.71 puanda seyrederek, bu haftaki kazançlarını yüzde 2.7'ye genişletti. Bankalararası fon durumunun göstergesi olan 7 günlük repo oranı 96 baz puan düşüşle yüzde 4.34'e geriledi. Hisseler dün öncü imalat endeksinin 6 aydır ilk kez daralmaya işaret etmesinin ardından düşüş kaydetti. Piyasa zamanlama göstergeleri geliştiricisi  Tom DeMark, Şanghay Bileşik Endeksi'nin birkaç gün içinde dibi görerek, geri sıçrayabileceğini söyledi.

Kötü haberlerin fiyatlandığını ve likidite sıkışıklığının gevşediğini dile getiren Shanxi Securities Co.'nun analistlerinden Du Liang, "Hisseler için yukarı yönlü hareketlerine devam etmeleri zor olmayacaktır. DeMark birçok kez doğru tahminlerde bulundu; bu nedenle eğer endeks geri sıçrayacak diyorsa, bunun etkisi olabilir" dedi.