Advertisement

(19:50'de güncellendi)

Avrupa hisseleri, yatırımcıların gelişen piyasa para birimlerindeki düşüşü değerlendirmesi ve Fed'in tahvil alımı azaltımının büyümeye zarar verdiği yönündeki endişeleriyle, Haziran ayından bu yana en dik düşüşü kayderek Stoxx Europe 600 Endeksi'nin haftalık bazda kayıplarını genişletti.

Banco Bilbao Vizcaya Argentaria SA, yatırımcılar tarafından Türkiye ve Arjantin'deki risklerin şirketin gelirlerine zarar vereceği endişeleri duyulması ile yüzde 5.1 geriledi. Novartis AG yüzde 3 gerilerken, Aberdeen Asset Management Plc, Morgan Stanley'nin hisse satışını önermesiyle yüzde 5.7 düştü. Celesio AG, McKesson Corp'un Celesio'nun en büyük hissedarı Franz Haniel & Cie.'nin tüm hisselerini alacağını söylemesiyle yüzde 3.7 yükseldi.

Stoxx 600 Endeksi yüzde 2.4'lük sert düşüşle günü 324.75 puandan kapatırken, haftalık bazda yüzde 3.3 kayıp yaşadı. Gelişen piyasa hisseleri, emtia ihraç eden ve Çin talebinin etkisi olan ülkelerin para birimelrindeki düşüş ile haftalık kayıpları genişletti.

"Hisseler için en kötü yıllardan birine şahit oluyoruz ve çok güçlü bir senenin ardından yatırımcılar satış için bahane arıyorlar," diye görüş bildiren Kopenhag merkezli PFA Asset Management'ın stratejisti Witold Bahrke, "Parasal politika risk olgusunun yönetimindeki etkinliğini kaybediyor," diye görüş bildirdi.

(19:50'de güncellendi)