Advertisement

İngiltere Merkez Bankası Mark Carney, borçlanma maliyetlerini artırmanın aciliyeti olmadığını söyledi ve İngiltere'de işsizliğin beklenenden daha hızlı düşmesinin ardından sözlü yönlendirmeye ilişkin tartışmanın başladığına işaret etti.

İngiliz BBC'ye konuşan BOE'nin borçlanma maliyetlerine bağlanan yüzde 7 işsizlik oranı eşiğini değiştirmeyeceği sorusuna Carney, "Bir dizi şey yapabiliriz, hemen bu sonuca atlamak istemiyorum" dedi. Carney, Para Politikası Komitesi'nde (MPC) her kararın alınabileceğini söyleyerek, kurulun önümüzdeki ay sözlü yönlendirme politikasını gözden geçireceğini kaydetti.

Carney'nin açıklamaları, işsizliğin yüzde 7.1 ile MPC'nin rekor düşük faizleri gözden geçireceğini söylediği seviyenin yalnızca yüzde 0.1 üzerinde gerçekleşmesinin ardından geldi. Bazı ekonomistler komitenin eşiği aşağı çekebileceğini söylese de, Carney birçok seçenek olduğunu ve önümüzdeki politika kararlarında işsizlik oranına daha az önem verilebileceğini ifade etti.

İsviçre'nin Davos kasabasındaki Dünya Ekonomik Forumu'nda BBC'ye röportaj veren Carney, "Benimsemeye çalıştığımız şey, ki sanırım insanlar bunu anlayacaktır, istihdam piyasasındaki genel şartlar, şirketlerin genel durumu" diyerek, MPC'nin tek bir göstergeye o kadar fazla odaklanarak, bu odağından uzaklaşmayı istemeyeceğini belirtti.

İngiltere Merkez Bankası Başkanı, para politikası komitesinini çeyrek dönem Enflasyon Raporu ve yeni ekonomik tahminlerini yayınlayacağı Şubat'ta sözlü yönlendirmeyi değerlendireceğini dile getirdi.