Advertisement

ABD'de birinci el konut satışları Aralık ayında beklenenden fazla gerilerken, sektörün 2008'den bu yana en iyi yıllık performansına gölge düşürdü.

Satışlar yüzde 7 düşüşle yıllık oranda 414,000'e gerilerken, Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin tamamının tahmininden daha düşük seviyede gerçekleşti. Kasım ayı satışları ise bir önceki açıklamadan daha düşük yönde revize edilerek 445,000 oldu. Birinci el konut sektörü 2013 yılında yüzde 16.4'lük sıçrama ile 428,000 olmuş, son beş yılın en yükseğine ulaşmıştı.

Konut sektörü, soğuk havanın piyasayı yavaşlatması ve alıcıların yükselen borçlanma maliyetleri ile emlak fiyatlarını karşılama çabası ile yavaşladı. Bununla birlikte, KB Home gibi inşaat şirketleri, piyasanın görünümü hakkında iyimserliğini korurken, artan nüfusun ihtiyaçlarını karşılamak için sektörün genişleyeceği düşüncesindeler.

"Paniğe gerek yok ama kesinlikle iyi bir veri değil," diyen New York merkezli Bank of America Corp.'un yetkilisi Michael Hanson, "Konut sektörü toparlanmasında hiçbir şekilde bunun bir sonun başlangıcı olduğunu düşünmüyorum," diye görüş bildirdi.

Hisseler verilerden sonra önceki kazançlarını silerek düşüşe geçti. Standard & Poor's 500 Endeksi, Haziran 2012'den beri en kötü haftasından sonra yüzde 0.1 gerileyerek New York saatiyle 10:17'de 1,789.24 puanda indi.