Advertisement

Çin ve Türkiye'nin adımlarının finansal piyasaları sakinleştirmesi üzeerine Asya Borsalarının erken saatlerde artış kaydetmesi üzerine yen 16 önemli para birimi karşısında zayıfladı.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın bugün gece 24:00'te yapacağı olağanüstü toplantısında faiz artıracağı spekülasyonu üzerine ve Çin'in en büyük bankasının, sorunlu yüksek getirili tröstün yatırımcılarının, fonların zararını telafi edeyebileceğini söylemesinin ardından güvenli varlık arayışının azalmasıyla yen düştü. Tahvil alımlarının 10 milyar dolar daha azaltılmasının beklendiği Fed toplantısının öncesinde dolar, yen karşısında güçlendi. Sterlin, hızlanmaya işaret etmesi beklenen büyüme verilerinin öncesinde dolar karşısında Mayıs 2011'den bu yana en yüksek seviyesine yakın seyretti.

Risk duyarlılığının azalmaya başladığını söyleyen Tokyo'daki Aozora bank Ltd.'ın Döviz ürünleri yöneticisi Akira Moroga, "Piyasa Fed'in tahvil alımlaırnı 10 milyar dolar azaltmasını bekliyor. Bu da doları destekliyor" dedi.

Yen, dolar karşısında Tokyo saatiyle 14:21 itibariyle yüzde 0.1 değer kaybederek 102.65 seviyesinde seyrediyor. Yen, dolara karşı dün 101.77 düzeyinden 6 Aralık'tan bu yana en yükseğini seviyesini kaydetmesinin ardından yüzde 0.2 değer kaybetti. Yen, euro karşısında dün 139.20 seviyesinden 6 Aralık'tan bu yana en yükseğini görmesi sonrasında bugün yüzde 0.1 düşerek 140.42 düzeyine geri çekildi. Dolar, euro karşısında 1.3673'ten 1.3679'e geriledi.

Avustralya doları yen karşısında dün 1 ayın en büyük sıçramasını yapmasının ardından bugün yüzde 0.6 güçlenerek 90.16 düzeyine çıktı. Avustralya doları, ABD doları karşısında da yüzde 0.5 değer kazanarak 87.86 ABD centine çıktı.

MSCI Asya Pasifik Endeksi son 3 seansta yüzde 3.7 düşmesinin ardından büyük bir değişiklik kaydetmedi.