Advertisement

Apple Inc.'in tedarikçilerinin değer kaybetmesi ve sanayi şirketlerinin kârının yavaşlamasıyla Çin Borsası, dün 3 haftanın en sert düşüşünü kaydetmesinin ardından bugün de kayıplarını devam ettirdi.

Çin'in en büyük altın üreticisi Zijin Mining Group Co., daha düşük kâr tahmininde bulunması sonrasında değer kaybetti. Suzhou Anjie Technology Co., iPhone satışlarının beklentinin altında kalmasının ardından 2 ayın en büyük düşüşünü kaydetti. Çin'in en büyük 3. yakıt üreticisi Shaanxi Coal Industry Co., Şanghay'da dünkü ilk işlem gününde yüzde 44 tırmanmasının ardından borsa kapanışının son 5 dakikasına kadar işlem yapamayacak.

Değer kazanan her 5 hisseye karşılık 7 hissenin değer kaybettiği Şanghay Bileşik Endeksi yüzde 0.1'in altında kayıpla 2,033.18 puana geriledi. Sanayi kârları Aralık'ta yıllık bazda yüzde 6 artarak, Kasım'daki yüzde 9.7 oranındaki artışın gerisinde kaldı. Sanayi kârları verisi, geçtiğimiz hafta açıklanan ve imalatın Ocak'ta 6 aydır ilk kez daralmış olabileceğini gösteren öncü imalat endeksinin ardından geldi.

Sanayi kâr raporunun biraz moral bozucu olduğunu ve bu yılki büyümeye ilişkin endişeleri uyandırabileceğini söyleyen Şanghay'daki Zheshang Securities Co.'nun stratejistlerinden Wang Weijun, tatil sezonunun yaklaşmasıyla hisse işlemlerine ilginin azaldığını belirtti.

CSI 300 Endeksi yüzde 0.2 kayıpla 2,211.16 puana gerilerken, Hang Seng China Enterprises Endeksi de yüzde 0.1 düştü. ABD'de en çok işlem gören Çinli şirketler endeksi Bloomberg China-US Endeksi dün yüzde 0.7 aşağıda kapandı.