Advertisement

Gelişmekte olan ülke hisselerinin 5 yılın en kötü yıl başlangıcını yaparak, küresel büyümenin motoru olmaktan, küresel büyümeyi yavaşlatma motoru olmaya başladıkları endişelerini artırmasıyla Deutsche Bank AG'den Nomura International Plc'ye birçok finansal kuruluşun ekonomistleri tanıyı koydu: Gelişen piyasalar henüz, dünya ekonomisinin hastalanmasına neden olacak kadar güçlü hapşırmıyor.

İyimser görüşe göre, sorunlar Türkiye ve Arjantin'in de aralarında olduğu birkaç dengesi ekonomiyle sınırlı olacak ve dışa çok fazla ağırlık yüklemeyecek; gelişmiş ülkeler de şimdi yerel büyüme kaynaklarına ve merkez bankalarının desteğine sahip. Ancak yavaşlama ve sert satışların Çin gibi daha büyük ekonomilerde derinleşerek, sanayi ülkelerinin finansal piyasalarına bulaşması ve ihracat ve emtia taleplerinden mahrum bırakması riski bulunuyor.

Londra'daki Nomura'nın baş Avrupa ekonomisti Jacques Cailloux, "Geçtiğimiz haftayı daha çok, salgının daha derinlere inmesi ve gelişen piyasalarda yayılması hâlinde nelerin olabileceğinin bir uyarusı olarak görüyoruz" dedi.

MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi 31 Aralık'tan bu yana yüzde 7.1 aşağıda seyrederken, MSCI Dünya Endeksi bu yıl yalnızca yüzde 3.4 düştü. Gelişmekte olan ülkelerin hisse senedi volatilitesi geçtiğimiz hafta 2 yılın en büyük sıçramasını yaptı ve Chicago Board Opsiyon Borsası Gelişen Piyasalar ETF Volatilite Endeksi yüzde 40 artarak 28.26 puana tırmandı.