Advertisement

İngiltere ekonomisi dördüncü çeyrekte yüzde 0.7 büyüyerek, inşaat dışındaki tüm sektörlerin büyümesiyle 2007'den bu yana en iyi yılını tamamladı.

Ulusal İstatistik Ofisi'nin Londra'da bugün yaptığı açıklamada, GSYİH'daki büyüme üçüncü çeyrekteki yüzde 0.8 büyümeden sonra geldiği belirtildi. Son çeyrekteki büyüme Bloomberg anketine katılan 39 ekonomistin beklentileriyle aynı geldi.

Ekonominin gücü sterlini dolar karşısında 2.5 senenin zirvesine çıkardı. Yeni ekonomik beklentileri 12 Şubat'ta açıklaması beklenen İngiltere Merkez Bankası Başkanı Mark Carney geçen hafta politikayı şu anda istikrarsız olan büyümeyi güçlendirmek için bir süre gevşek tutacağını ifade etmişti.

"Ekonominin tutarlı biçimde iyileştiği gözüküyor," diyen ONS'nin şef ekonomik danışmanı Joe Grice, "Bugünün tahmini resesyon zamanındaki düşüşün 4'te 5'inin geri kazanıldığını gösteriyor," diye ekledi.

ONS, 2013'te ekonominin 2007'den bu yana en hızlı büyümeyle yüzde 1.9 büyüdüğünü açıkladı. Ekonomi, 4. çeyrekte 2008'in ilk çeyreğinin yüzde 1.3 altında kaydedildi.

İngiltere ekonomisi bir önceki senenin 4. çeyreğine kıyasla yüzde 2.8 büyüyerek, 2008'in ilk çeyreğinden bu yana en hızlı büyümesini kaydetti.

Ekonominin en büyük bölümü olan hizmet sektörü yüzde 0.8, imalat yüzde 0.9 ve toplam sanayi üretimi yüzde 0.7 büyüdü. ONS, Kasım'daki düşüşten kaynaklı olarak inşaat sektörünün yüzde 0.3 küçüldüğünü açıkladı.