Advertisement

ABD'de dayanıklı tüketim malları siparişleri Aralık ayında, beklenmedik şekilde düştü ve son beş ayın en hızlı düşüşünü gerçekleştirdi. Bu durum, işletme yatırımlarının 2014 başında azalma riskini artıran geniş tabanlı bir geri çekilmeyi işaret ediyor.

Dayanıklı tüketim malları (ömrü en az üç yıl) siparişleri Aralık ayında, Kasım ayındaki yüzde 2.6'lık artışın ardından yüzde 4.3 düştü. Bloomberg'in anketine katılan 82 ekonomistin tahminlerinin medyanına göre, bu verinin yüzde 1.8 artması bekleniyorduç Uçak hariç askeri olmayan sermaye malları siparişleri de düştü.

Bugünkü veri, büyümede geçen ayki yavaşlamanın olağandışı soğuk hava koşullarının ötesine geçtiğinin ilk işaretiydi. Durgun ücretler ve istihdamda düzensiz artışlar muhtemelen, ekonominin yaklaşık yüzde 70'ini kapsayan tüketici harcamalarının sonkazançlarını sürdüremeyeceği anlamına geliyor.

New York'ta BNP Paribas ekonomisti Bricklin Dwyer, "İşletmeler, tüketicileri için sınırlı beklentilere sahip," dedi ve "Tüketicinin bu ilave hacmi yükseltmek için orada olmayacağını bildikleri zaman, risk almada ve yatırım yapmada istekli olmayacaklar" şeklinde görüş bildirdi.

Bloomberg'in anketine katılan ekonomistlerin tahminleri yüzde 10 artış ile yüzde 1.2 düşüş arasında geldi. Kasım ayı verisi yüzde 3.4 artıştan yüzde 2.6 artışa revize edildi.