Advertisement

(23:25'te güncellendi)

ABD hisseleri, Fed'in politika toplantısı öncesinde Pfizer Inc., D.R.Horton Inc. gibi birçok şirketin beklentilerin üzerindeki bilançoları ve Tüketici Güveninin artması ile yükselirken, Standard & Poor's 500 Endeksi Haziran'dan bu yana en büyük düşüşünden toparlandı.

Dünyanın en büyük ilaç şirketi Pfizer, gelirinin tahmilerin üstünde çıkmasıyla yüzde 2.5 arttı. ABD'de bugün açıklanan veriye göre konut fiyatları yükselirken, inşaat şirketleri yüzde 5.3 ralli yaptı ve D.R.Horton yüzde 9.8 tırmandı. Apple Inc., iPhone satışlarının beklentilerin altında kalması ile yüzde 8 geriledi.

S&P 500 Endeksi yüzde 0.6 yükselerek günü 1,792.49 puandan tamamladı.

Palisade Capital Management LLC şef yatırım yöneticisi Dan Veru, "Bilançolar oldukça iyi görünüyor. Ekonomi kendi başına güç kazanacak hale geliyor ve bu durum tahvil alımlarında planlanan ılımlı azaltma miktarı ile baş edebilecektir" ifadelerini kullandı.

ABD hisseleri, Avrupa hisselerinin son yedi aydaki en büyük üç günlük düşüşünden toparlanmasıyla oluşan küresel çapta yükselişe katılırken, MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi de Ağustos ayından bu yana en düşüğünden yükselişe geçti.

(23:25'te güncellendi)