Advertisement

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, faiz artırımlarına her zaman olduğu gibi bugün de karşı olduğunu, ancak Merkez Bankası'nın kendi yetkisi altında olmadığını söyledi.

Erdoğan, faiz konusundaki görüşlerinin değişmediğini ve faiz artırımına her zaman olduğu gibi şimdi de karşı olduğunu dile getirirken, bağımsız bir kuruluş olan Merkez Bankası'na müdahale yetkisinin olmadığını, TCMB'nin kendi kararlarını alacağını ifade etti.

Başbakan ayrıca kararın sorumluluğunun Merkez Bankası'na ait olduğunu vurgulayarak, "Sorumluluğu onlara aittir. Orada doğabilecek her şeyin hesabını tabii ki onlar verecektir, bunu da görmemiz lazım. Temennim ve duam, atılacak adımın isabetli olması yönünde" derken, alınan karar ile kurda yeni bir döneme girilmesini umduğunu sözlerine ekledi.

Erdoğan ayrıca ithalat ve ihracat arasındaki dengenin bozulmasını istemediklerini belirtti. İthalata dayalı bir ekonomik anlayış içerisinde değil, ihracata dayalı bir ekonomik anlayışın içerisinde olduklarını söyleyen Erdoğan, "İthalattan beklentimiz ihracatı teşvik etmesi" dedi.

BU HABERE YORUM YAZ
 
29 Ocak 2014 Çarşamba, 17:58 Misafir yani mb. başbakanın emrinde olsaymış faizleri artırmayacakmış:))
29 Ocak 2014 Çarşamba, 09:39 Misafir diger kurumlar gibi mb de bağımsız tabi. vurgu çok önemli.
29 Ocak 2014 Çarşamba, 09:17 Misafir diğer devlet kurumları gibi..