Advertisement

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın, küresel piyasalarda çalkantılara neden olan kurdaki düşüşü kontrol altına almak için faizleri 2 katının üzerine çıkarmasının ardından Asya Borsaları yükseldi; MSCI Asya Pasifik Endeksi 5 gündür ilk kez artış kaydetti.

Satışlarının yüzde 83'ünü Japonya dışında kaydeden otomobil üreticisi Honda Motor Co., yenin, dolar karşısında zayıflamasının ardından yüzde 2.3 değer kazandı. Atlas Iron Ltd., çelik yapmakta kullanılan metalin üreticisi olan şirketin, teslimat hedefini yükseltmesinin ardından yüzde 8.4 tırmandı. Elektronik ölçüm aletleri üreten Advantest Corp., tam yıllık net zarar tahminlerini yükseltmesi sonrasında yüzde 5.7 değer kaybetti.

MSCI Asya Pasifik Endeksi, Tokyo saati ile 13:09 itibariyle yüzde 1.4 yukarıda 136.11 puanda seyrediyor. Tüm sektör gruplarının yükseldiği endeks, dünya genelinde hisselerin, Çin'den gelen beklentinin altındaki veriler ve gelişen piyasa paralarındaki satışların artından Mayıs 2013'ten bu yana en büyük aylık düşüşünü kaydetmeye hazırlanıyor. Fed bugün 2 günlük toplantısını sonlandıracak.

Türkiye'nin hamlesinin muhtemelen işleri sakinleştireceğini belirten Craigs Investment Partners Ltd.'ın özel servet araştırma müdürü Mark Lister, "Fed'in tahvil alımlarını azaltmasıyla muhtemelen önümüzdeki birkaç ayda bu bazı gelişen piyasalarda beklenti negatif ve ihtiyatlı olmaya devam edecek" değerlendirmesinde bulundu.

Ocak'tan bu yana bilançosunu açıklayan 96 MSCI Asya Pasifik Endeksi şirketinin yüzde 58'i beklentinin altında kazanç rakamları açıkladı.