Advertisement

Çin Borsası, bankaların rekor düşük değerlemelere yakın seyretmesiyle yükselmesi üzerine 2. gününde de kazanç sağladı.

China Minsheng Banking Corp. ve Huaxia Bank Co. en az yüzde 1.5 değerlendi. Aralarında Porton Fine Chemicals Ltd. ve Netposa Technologies Ltd., Şenzen Borsası'nda geçici olarak askıya alınmalarının öncesinde yüzde 44 tırmandı. Datong Coal Industry Co., geçtiğimiz yıl için zarar öngörmesinin ardından yüzde 2.2 değer kaybederek 7 yılın en düşüğüne geriledi.

Şanghay Bileşik Endeksi yüzde 0.4 kazançla 2,047.06 puana çıktı. Endeks bu ay yüzde 3.3 kaybederek, Ocak 2010'dan bu yana en kötü yıl başlangıcını kaydetmeye hazırlanıyor. Çin borsaları 31 Ocak-6 Şubat arasında Çin Yeni Yılı tatillerinden ötürü kapalı olacak.

Piyasanın tatil öncesinde muhtemelen durağan olacağını söyleyen Dragon Life Insurance Co.'nun para yöneticilerinden Wu Kan, "Ekonominin hâlen iştah kesici olmasından ötürü yatırımcılar düşük değerlenen hisselerinden peşinden koşuyor" dedi.

CSI 300 Endeksi yüzde 0.3 kazançla 2,226.50 puana yükseldi. Hang Seng China Enterprises Endeksi yüzde 1.8 sıçradı. ABD'de en çok işlem gören Çin hisselerinin göstergesi olan Bloomberg China-US Endeksi dün yüzde 1.5 yukarıda kapandı.