Advertisement

(19:30'da güncellendi)

Avrupa hisseleri, Türkiye Merkez Bankası'nın faiz arttırımının gelişen piyasa paralarını destekleyememesiyle, banka ve otomotiv sektörünün kayıpları öncülüğünde geriledi.

Fiat SpA, kârının analistlerin tahminlerinin altında kalmasıyla yüzde 4.1 düştü. Nordea Bank AB, CEO'sunun yavaşlayan büyümeye ayak uydurmak için işten çıkarmalara başlamak zorunda kalacaklarını açıklamasıyla yüzde 2.3 zayıfladı. Mulberry Group Plc, yıl geneli vergi öncesi kârının piyasa tahminlerinin altında kalmasıyla yüzde 27 kaybetti. Anglo American Plc, 4. çeyrek platinyum üretiminin yüzde 25 arttığını açıklamasıyla yüzde 5.7 yükseldi.

Stoxx Europe 600 Endeksi yüzde 0.6 gerileyerek günü 322.38 puandan tamamlarken, erken saatlerde yüzde 1.5'e varan kayıpları azalttı. Endeks, Türkiye merkez bankasının faizleri yükseltmesiyle yüzde 1.2 kadar artmıştı.

"Zayıf gelişen piyasa paraları sebebiyle bugün hisse piyasaları volatildi," diyen Frankfurt merkezli Commerzbank AG'nin hisse stratejisti Markus Wallner, "Bu olaylar hisse piyasaları hakkındaki endişeleri arttırıyor ve Türkiye'de merkez bankasının faiz arttırımı kararının yardımı dokunmamış gibi gözüküyor. Türk lirasında bugün gördüğümüz gibi bu sonuç bulunamamış devam eden bir sorun," diye görüş bildirdi.

VStoxx Endeksi yüzde 9.2 sıçramayla 9 Ekim'den bu yana en yüksek seviyesi olan 21.81'e çıktı. Bloomberg'in derlediği verilere göre, Stoxx 600'deki tüm hisselerin işlem hacmi son 30 gün ortalamasının yüzde 42 üzerinde seyretti.

(19:30'da güncellendi)