Advertisement

İngiliz Barclays Plc, yeniden yapılandırma planı kapsamında İngiltere'deki şubelerinin 4'te 1'ini kapamayı ve yatırım bankacılığında yüzlerce kişilik istihdam kesintisi yapmayı planlıyor.

Bankanın 400 şubesinin yerine, Asda süpermarketlerinde daha küçük birimler açması beklenirken, yeni istihdam kesintileri, geçtiğimiz yılın başlarında açıklanan 3,700 kişiyi işten çıkarma planına ek olarak uygulanacak.

Şirketin CEO'su Antony Jenkins'in, banka önümüzdeki ay yıllık bilançolarını yayınladığında yeni 5 yıllık hedeflerini açıklaması bekleniytor. Daha sıkı düzenlemeler ve düşen işlem kazançlarından ötürü kârlılığını artırma alanları arayan Jenkins, önümüzdeki yıl itibariyle yıllık giderlerini 2.8 milyar dolara indirmeyi planlıyor.

Yeni maliyet kesinti planı, şubelerin kapatılmasını ve müşterilerin akıllı telefon uygulamaları gibi yeni bankacılık teknolojilerini kullanmaya teşvik etmesini öngörüyor.

Londra'daki banka aynı zamanda uluslararası ziyaretleri de, giderlerini kontrol etmek için "en önemli" dış tıplantılar ile sınırlıyor.