Advertisement

Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK), elektrik piyasasına yönelik 2014 yılı için serbest tüketici limitini belirledi. EPDK kararına göre, 2013'te 5 bin kilovatsaat olan serbest tüketici limiti, 2014 yılı için 4 bin 500 kilovatsaate düşürüldü.

Konuya ilişkin EPDK kararı Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlandı.

Mesken abonesi için her türlü vergi, fon ve paylar dahil olmak üzere kilovatsaate 35,44 kuruş baz alınarak yapılan hesaba göre, aylık yaklaşık 133 lira harcaması olan konut abonesi serbest tüketici olabilecek.

Belli bir miktarın üzerinde elektrik tüketen abonelerin, ihtiyacını sadece bölgesindeki dağıtıcıdan değil, istediği tedarikçiden alabilmesine ilişkin uygulamaya "serbest tüketici" uygulaması deniliyor.

Serbest tüketicilere, üretim lisansı sahibi ve tedarik lisansı sahibi tüzel kişiler, elektrik enerjisi satışı yapabiliyor ve dağıtım şirketlerinden alınan fiyata göre yüzde 5-10 oranında belli dönemlerde yüzde 20-30'lara varan oranlarda daha ucuza elektrik temin edebiliyor.

Bu sistem sayesinde bilhassa kendi üretim tesisleri olan şirketler, toptan ve perakende satış şirketleri aracılığıyla ellerindeki elektriği daha uygun koşullarda müşterilerine satabiliyor. Burada talep birleştirme imkanının da olması sadece küçük ölçekli sanayi tesisleri için değil vatandaşlar için toplu konutlar, AVM', şubeler, kamu kurumları gibi çok geniş bir alanda tüketicilerin serbest tüketici olanaklarından yararlanmasını sağlıyor.

-500 bin yeni serbest tüketici-

Yeni limit kapsamında piyasaya 500 bin yeni serbest tüketicinin girebileceği hesaplanıyor.

EPDK yetkilileri, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ikili anlaşmalara dayalı elektrik piyasasında rekabetin tesis edilmesinin önemli araçlarından birisinin serbest tüketici uygulaması olduğunu belirttiler. Kurul olarak, bu rakamı her yıl azaltarak rekabete açık, daha ekonomik enerji kullanım imkanlarını genişletmeyi ve tüketicilerin enerji piyasasından daha fazla istifade etmesini gözettiklerini ifade eden yetkililer, şunları kaydetti:

"İndirim yaparken konunun teknik altyapısı ile ilgili dağıtım şirketleri ve TEİAŞ gibi tüm ilgili tarafların değerlendirmesini aldık. Yüzbinlerce serbest tüketiciden tüketim rakamlarını alacak sayaç okuma sistemlerinin tamamlanması için teknik altyapı yatırımları sürüyor. İlerde tedarik cephesinde arz fazlasının oluşması ve teknik altyapının tamamlanmasına paralel olarak bu limit zaman içinde sıfırlanacak ve tüm tüketiciler serbest tüketici olacak."

Öte yandan enerji sektöründe faaliyet gösteren şirketlerin de yasal düzenlemenin ardından serbestleşen elektrik piyasasında tüketiciye yeni faydalar sağlamak, enerji tasarrufu konusunda halkı bilgilendirmek ve yeni iş olanakları yaratmak için çalışmalarına başladığı belirtildi.

AA