Advertisement

Almanya tahvil faizleri, ülkede altı eyalette tüketici fiyatları endeksinin (TÜFE) Aralık ayına göre düşüş kaydetmesi ile sabit gelirli varlıklara talebin artması sonrasında, Kasım ayından bu yana en düşük seviyeye geriledi.

Almanya'da enflasyon beklentileri göstergesi Mayıs 2012'den bu yana en düşüğe gerilerken, Barclays Plc de Euro Bölgesi tüketici fiyatları tahminini düşürdü. İtalya, rekor düşük faiz ile beş yıl vadeli tahvil satışı yaparak, Avrupa'nın en borçlu ülkelerinin bu hafta gelişen piyasalarda yaşanan satışlara dirençli olduğunu gösterdi. Avrupa Merkez Bankası (AMB) gelecek hafta toplanarak 6 Şubat'ta politika kararını açıklayacak.

Amsterdam'da bulunan ING Groep NV sabit gelir stratejistlerinden Alessandro Giansanti, "Enflasyonla ilgili bu olumsuz trend devam ettiği sürece, AMB'nin genişlemeci durumunu değiştireceğine dair herhangi bir endişe olmayacaktır, bu da Almanya tahvilerini desteklemeye devam ediyor. AMB'nin faizlerle ilgili kısa vadede bir şeyler yapacağına yönelik beklentiler var, Alman tahvillerini yukarıda tutan da bu" ifadelerini kullandı.

İki yıl vadeli Almanya tahvil faizi bir baz puan gerileyerek Londra saati ile 11:55'te yüzde 0.1 olurken, erken saatlerde yüzde 0.092 ile 20 Kasım'dan bu yana en düşük seviyeyi gördü. Aralık 2015 vadeli yüzde sıfırlık tahvilin fiyatı 0.02, yani 1,000 euro nominal değerde 20 euro artarak 99.815 oldu. Almanya'da 10 yıl vadeli tahvilin faizi ise 3 baz puan geriledi ve yüzde 1.72 oldu.

Almanya'da tahviller ile enflasyon bağlantılı tahviller arasındaki fark olan 10 yıllık başabaş faiz oranı, iki baz puan düşerek yüzde 1.40 oldu ve kapanış seviyeleri baz alındığında 31 Mayıs 2012'den bu yana en düşük seviyeye geriledi.