Advertisement

ABD ekonomisi, Amerikalıların harcamalarının 3 senenin zirvesine çıkmasıyla 2013 yılı dördüncü çeyreğinde yüzde 3.2 büyüdü.

Bugün Washington'daki ABD Ticaret Bakanlığı'nın açıkladığı verilerde, GSYİH'daki yıllık büyümenin Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin medyan tahminiyle aynı olduğu kaydedildi. 2013 yılı dördüncü çeyrek büyümesi, üçüncü çeyrekteki yüzde 4.1'lik büyüme ile birleşerek, yılın ikinci yarısındaki büyüme Mart 2012'de biten 6 ay'dan beri en güçlü yarı yıl olarak gerçekleşti. Ekonominin yüzde 70'ine tekabül eden tüketici harcamaları tahminlerin üstünde artarak yüzde 3.3 yükseldi.

Talepteki yükseliş ekonominin Ekim'deki hükümet kapanmasından kaynaklanan kesintilerin üstünden gelmesini sağladı. Azalan finansal sorunlar ve istihdam piyasasının güçlenmesinin muhtemelen 2014'teki tüketici ve kurumsal talebi ayakta tutacak olması, Fed'in tahvil alımını azaltma sebebini açıklıyor.

Verilerden önce, "Hükümet kapanmasını da içine alan sürece rağmen çok başarılı bir çeyrekti," diyen Connecticut merkezli UBS Securities LLC'nin ekonomisti Sam Coffin, "İvme bu sene de devam edecek. Ekonominin burdan sonra iyileştiğini göreceğiz," diye ekledi.

2013'ün tamamı için ekonomi bir önceki seneki yüzde 2.8'lik büyümeden sonra yüzde 1.9 büyüdü.

Dördüncü çeyrek GSYİH büyümesi için Bloomberg anketine katılan 87 ekonomistin tahminleri yüzde 0.9 ile yüzde 4.2 arasında değişti.