Advertisement

Facebook Inc.'ten PulteGroup Inc.'e şirketlerin beklentinin üzerinde kâr açıklaması ve tüketici harcamalarının artmasıyla New York Borsası sıçradı; Standard&Poor's 500 Endeksi bu haftaki kayıplarını sildi.

Facebook, geçtiğimiz çeyrekte gelirinin yarısından fazlasının reklamdan geldiğini söylemesinin ardından yüzde 14 tırmandı. Blackstone Group LP ve Under Armour Inc. de beklentinin üzerinde kazanç rakamları açıklamalarının ardından ralli yaptı. S&P 500 Endeksi'nde yer alan 10 sektörün tamamı, ABD'nin yüzde 3.2 büyüme açıklaması ve 3 yılın en büyük artışını kaydeden tüketici harcamaları verisinin ardından primlendi. Amazon.com Inc., kârının beklentinin altında kalmasıyla seans sonrası işlemlerde yüzde 7.7 düştü.

S&P 500 Endeksi yüzde 1.1 kazançla 1,794.19 puana çıkarak 18 Aralık'tan bu yana en büyük kazancını kaydetti. Endeks önceki gün Fed'in tahvil alımlarında 10 milyar dolarlık daha azaltım yapmasının ardından yüzde 1 düşmüştü. S&P 500 Endeksi bu ay yüzde 2.9 aşağıda seyrediyor. Dow Jones Endeksi yzüde 0.7 artışla 15,848.61 pyana yükseldi. Amerikan borsalarında 6.9 milyar hissenin el değiştirmesiyle işlem hacmi 3 aylık ortalamanın yüzde 11 üzerine çıktı.

Hız ve şşsizlik oranındaki keskin düşüşlere bakıldığında, Fed'in kararının haklı çıktığını söyleyen JPMorgan Funds'ın küresel piyasa stratejisti David Kelly, gelişen piyasalarda şu anda görülen volatilitenin de uzaklaşmasıyla, bu verilerin yüksek faiz ve yüksek hisse senedi fiyatlarını desteklemesi gerektiğini belirtti.