Advertisement

ABD'de bugün açıklanacak ve 8 ayın en yüksek düzeyine işaret ederek, ABD ekonomisinin büyüdüğü kanıtlarını güçlendirmesi beklenen tüketici harcamaları verisi öncesinde dolar, 2010'dan bu yana en iyi Ocak ayını kaydetmeye hazırlanıyor.

Japonya'da hisselerin düşmesi ve enfasyondaki hızlanmanın, parasal genişleme  ihtiyacını azaltacağına işaret etmesi üzerine yen, 16 önemli para birimi karşısındaki bu ayki kazançlarını genişletti. Euro, Avrupa Merkez Bankası'nın 6 Şubat'taki toplantısının öncesinde Mart'tan bu yana en sert aylık düşüşünü, dolar karşısında da Ağustos'tan bu yana ilk aylık düşüşünü kaydetti. Yeni Zelanda doları değer kaybetti.

ABD'nin büyümesinin teyit edildiğini, bunun da dolar için pozitif olduğunu söyleyen Sumitomo Mitsui Trust Bank Ltd.'ın küresel piyasalar başkan yardımcısı Yasuhiro Kaizaki, "Güçlü dolar muhtemelen faiz indirimi beklentilerinin arttığı AMB toplantısının öncesinde euro satışlarını tetikleyecek" dedi.

Doların, 10 önemli para birimi karşısındaki hareketini izleyen Bloomberg Spot Dolar Endeksi Tokyo saati ile 14:24 itibariyle dünkü kapanışından çok fazla değişiklik kaydetmeyerek 1,030.04 puandan işlem gördü. Endeks Ocak'ta yüzde 1 yükseldi. ABD doları euro karşısında 1.3555'ten 1.3551'e çıktı ve Ocak ayını yüzde 1.4 yukarıda tamamlamaya hazırlanıyor.

Yen, dolara karşı yüzde 0.3 güçlenerek 102.39'e çıktı ve bu ayı yüzde 2.8 ile Nisan 2012'den bu yana en büyük kazançla sonlandıracak. Yen, euro karşısında da yüzde 0.4 değerlenerek 138.70 seviyesine çıktı ve Ocak'taki kazançlarını yüzde 4.2'ye genişletti.