Advertisement

Batı Teksas ham petrolü (WTI), bu senenin zirvesine çıkışının aşırı olduğu spekülasyonlarıyla düştü.

Vadeliler New York'ta 3. haftalık kazancını azaltarak yüzde 0.5 kadar geriledi. Bloomberg anketine göre, yarın gelecek olan hükümet verileri Çin'deki imalat endeksinin 6 ayın en düşüğüne indiğini gösterebilir. Bloomberg tarafından düzenlenen ankete katılan analist ve traderlara göre, WTI gelişen ekonomilerin yavaşladığı endişeleriyle muhtemelen gelecek hafta da düşecek.

"Traderlar kazançlarını topluyor," diyen Sidney merkezli CMC Markets'in şef stratejisti Michael McCarthy, "Sadece pozisyonlarında ciddi bir artış gördüklerinden değil ama ayrıca şu an birkaç teknik direnç noktalarına doğru yaklaştığımızdan dolayı," diye görüş bildirdi.

Mart vadeli WTI kontratı 45 sent kadar kayıpla Nymex'te varil başına 97.78 doları buldu ve Singapur saatiyle 14:28'de 97.84 dolardan işlem gördü. Kontrat dün 87 sent yükselerek 31 Aralık'tan bu yana en yüksek seviye olan 98.23 dolara çıktı. Tüm vadelilerin işlem hacmi son 100 gün ortalamasının yüzde 49 altında seyretti. Fiyatlar bu hafta yüzde 1.2 yukarı çıkarken Ocak genelinde yüzde 0.6 kaybetti.

Mart vadeli Brent kontratı 10 sent düşüşle Londra merkezli ICE Futures Europe'da varil başına 107.85 dolardan işlem gördü. Fiyatlar bu ay yüzde 2.7 geriledi. Brent ile WTI arasındaki fark 10.01 dolar olarak kaydedildi.

Ulusal İstatistik Bürosu öncesindeki Bloomberg anketine göre, Çin'in Satınalma Yöneticileri Endeksi, Aralık'taki 51 puandan bu ay 50.5 puana geriledi.