Advertisement

ABD'nin tahvil alımlarını azaltması ve Çin ekonomisindeki yavaşlamanın gelişen piyasalarda satışları derinleştireceği endişesi üzerine Asya paraları, Tayland bahtı ve Malezya ringgiti öncülüğünde 3. haftasını da ekside tamamlamaya hazırlanıyor.

Bloomberg JPMorgan-Asya Dolar Endeksi, Çin'de imalatın 6 aydır ilk kez daralması üzerine bu hafta yüzde 0.1 düştü. Fed 29 Ocak'ta Şubat'tan itibaren tahvil alımlarını 10 milyar dolar daha azaltarak 65 milyar dolara indireceğini söyledi. Tayland'da 2 Şubat'taki seçimlerin ülke içindeki şiddeti daha da tetikleyeceği endişesiyle küresel fonların ülke varlıklarından çıkmasının ardından baht, 1 ayın en kötü haftasını yaşadı.

Gelişen piyasalardaki risklerde Çin'in büyük etkisinin olduğunu söyleyen Standard Chartered Plc'nin yerel piyasa strateji müdürü Thomas Harr, bunun tahvil alımlarının azaltımı ve gelişen piyasalardaki belirsizlikler ile birlikte Asya üzerinde baskı oluşturduğunu anlattı.

Tayland bahtı, dolar karşısında son 5 günde yüzde 0.5 zayıflayarak 33.008 düzeyine gerilerken, ringgit de yüzde 0.5 düşerek 3.3486'ya indi. Endonezya rupisi yüzde 0.3 değer kaybederek 12,210 düzeyine geri çekilirken, Filipin pezosu 45.318 seviyesinde kaldı. Yuan yüzde 0.2 zayıflayarak 6.06'ya geriledi.

Çin Yeni Yılı Tatili'nden ötürü Tayland ve Hindistan düşünde bugün Asya'daki finansal piyasaların çoğu kapalı.