Advertisement

(21:25'te güncellendi)

ABD hisseleri gerilerken, Standard & Poor's 500 Endeksi üst üste üçüncü haftalık kayba ilerliyor. Gelişen ülke para birimleri değer kaybederken, şirket bilançoları hayal kırıklığı yaratıyor ve ABD Hazine tahvilleri yükseliyor. Bakır üst üste sekizinci günde gerileyerek 1998'den bu yana en uzun kayıp periyodunu kaydediyor.

S&P 500 Endeksi New York saati ile 13:56'da yüzde 0.2 aşağıda seyrederken, erken saatlerde yüzde 1.2'ye varan düşüş yaşadı. Stoxx Europe 600 Endeksi yüzde 0.3 düştü. 10 yıl vadeli ABD Hazine tahvili faizi 3 baz puan gerileyerek yüzde 2.66 olurken, Almanya 30 yıl vadeli tahvillerin faizi beş ayın en düşük seviyesine indi. Arjantin'de dolar bazlı tahviller geriledi ve Macaristan forinti düşüşü üçüncü güne taşıdı. Yen dolar karşısında güçlenerek Nisan 2012'den bu yana en dik aylık yükselişe hazırlanıyor. ABD doğal gazı yüzde 2 geriledi.

Çin ekonomisindeki yavaşlama ve Fed'in varlık alımlarını daha da azaltması ile birlikte, küresel hisse senetlerinin değeri bu ay yaklaşık 1.8 trilyon eridi. ABD'de Tüketici Güveni Ocak ayında gerilerken, Amazon.com Inc. ve Mattel Inc. beklentilerin altında bilanço açıkladı.

Münih'te UniCredit Bank AG'nin kıdemli stratejisti Christian Stocker, "Bu hafta, çok zayıf para birimleri ve hayalkırıklığı yaratan Çin imalat sanayi verileri ile birlikte, piyasalarda senkronize volatilite gördük," dedi ve "hisse senedi fiyatlarının daha da yükseldiğini görmek için, şirket karlarında ivmenin arttığını görmemiz lazım" şeklinde görüş bildirdi.

S&P 500 Ocak ayında yüzde 3.4 gerilerken, Ağustos'tan bu yana ilk aylık düşüşü kaydediyor. Bu kayıpta Çin ekonomisinin yavaşlaması ve gelişen ülke para birimlerindeki dik düşüşler etkili oldu. Endeks en son 2010 yılına kayıp ile başlarken, o yıl sonraki 11 ayda yüzde 17 ralli yaparak yılı yüzde 13 yukarıda tamamlamıştı.

(21:25'te güncellendi)