Advertisement

ABD Hazine tahvilleri, Çin'deki fabrikalardaki yavaşlama ve Fed'in tahvil alımı azaltımıyla bir yılı aşkın en büyük aylık kazancına doğru ilerliyor.

Bloomberg ABD Hazine Tahvilleri Endeksi, gelişen piyasa varlıklarının gerilemesiyle, Mayıs 2012'den beri en sert yükselişiyle yüzde 1.6 arttı.

"Hazine tahvilleri, gelişen piyasalardaki risk ile yükseldi," diyen Sidney merkezli Tyndall Investment Management Ltd.'nin sabit gelir yöneticisi Roger Bridges, "Gelişen piyasalar Çin verisinden sonra yalpaladılar. Fed'in tahvil alımını azaltması yardım etmedi," diye ekledi.

Bloomberg Tahvil İşlemcisi verilerine göre, 10 yıllık gösterge tahvil faizleri yatay seyrederek Londra saatiyle 08:40'da yüzde 2.69 olarak kaydedildi. Kasım 2023 vadeli yüzde 2.75'lik tahvil fiyatı 100 18/32 oldu. Faiz bu ay Mayıs 2012'den beri en sert düşüşüyle 35 baz puan geriledi.

National Australia Bank Ltd.'nin araştırma şefi Peter Jolly, Hazine tahvillerinin rallisinin devamının gelebileceğini ancak faizlerin eninde sonunda yükseleceğini belirtti.

"Genel anlamda gelişen piyasalar krizi görmemiz çok muhtemel değil ve bu yüzden Hazine tahvillerine rağbet sona erecek," diyen Jolly, "Ekonominin devamlılık gösteren bir gücü var," diye ekledi.